Jeden z czytelników zadał mi pytanie:

Czy jest jakiś uczciwy pomysł na wykorzystanie ruchu pomyłkowego z domen o uznanych markach poza umieszczaniem reklam lub prostym przekierowaniu/parkowaniu ?

Najważniejsze, aby nie podszywać się pod tę znaną markę. Możesz mieć z tego powodu problemy prawne. Przede wszystkim jednak byłoby to świadome wprowadzanie internautów w błąd.


W biznesie najważniejsza jest uczciwość. Czyli to co oferujesz i obiecujesz faktycznie realizujesz. Zanim więc będziesz chciał wykorzystać fakt posiadania podobnej domeny zastanów się w jakim celu ludzie przychodzą na tę stronę.

Jeżeli ktoś szuka firmy X, to wchodząc na stronę www.x.eu zamiast na stronę www.x.pl nie będzie na tej stronie długo siedział, jeżeli zorientuje się, że to strona innej firmy. Zgadzam się, że jeżeli ktoś trafi na stronę chcąc porównać produkty firmy X z produktami firmy Y, to jeżeli przedstawisz na tej stronie swoje podobne produkty, to jest duże prawdopodobieństwo, że ta osoba faktycznie zatrzyma się dłużej na Twojej ofercie.

Pamiętaj, że w ten sposób nie promujesz jednak swojej marki. Możesz oczywiście zrobić przekierowanie na swoją stronę lub na tej stronie pokazywać nazwę swojej firmy. Jednak wielu potencjalnych klientów do razu zrazisz takim podejściem. Mogą się poczuć oszukiwani.

Możesz uznać, że grupa potencjalnych klientów, dla których nie będzie miało to znaczenia okaże się na tyle duża, że nie będzie dla Ciebie istne komu to się nie spodoba. Nadal jednak ryzykujesz procesem, który może wytoczyć Tobie firma X.

Jest jednak jeden sposób, który może okazać się nie tylko uczciwy, ale również bardzo korzystny dla Ciebie, a nawet firmy X. Ten sposób to zaoferowanie klientom firmy X produktów, które też są im potrzebne, ale których firma X nie zamierza oferować. W ten sposób wykorzystujesz tę samą grupę docelową, którą ma firma X, jednocześnie nie konkurując z nimi. Dodatkowo nic nie przeszkadza w tym, aby na stronie umieścić link do firmy X.

Nawet jednak to podejście może okazać się ryzykowne. Póki firma X jest mała, to jest duża szansa, że może nawet nawiązać z Tobą współpracę. W miarę jednak jak będzie rosła, może uznać za niekorzystne dla siebie, że korzystasz z jej marki. Wówczas może wytoczyć Tobie proces i przejąć domenę. Bardzo łatwo może bowiem udowodnić, że kupiłeś domenę w celu podszywania się pod nich. A to jest niedozwolone.

Podsumowując, jeżeli chcesz zbudować trwały biznes, to buduj swoją własną markę. Wykorzystuj to co inni sprzedają, to na co jest popyt. Znajdź jednak w tym swoją własną niszę. Jeżeli będziesz konsekwentny w podążaniu za swoją grupą docelową, to nie będziesz miał problemów z wygenerowaniem ruchu na swojej stronie. Niezależnie jaką będzie ona miała nazwę.