Co jakiś czas klienci informują mnie o wiadomości, że ich domena nie została przedłużona. Dostają albo maila z taką informacją, albo SMS, jak ten tutaj:

Uprzejmie informujemy, że nazwa domeny nazwa_domeny.net.pl nie została opłacona na kolejny okres rozliczeniowy i jest w trakcie 14-dnoiowego wygasania. W celu odnowienia zarezerwowanej domeny prosimy o kontakt pod nr 22 270 65 10 (Infolinia 801 066 396) lub odeślij ?Domena?, odzwoni konsultant. Z pozdrowieniami, Web-Online.pl

Oczywiście osoba, która dostała wiadomość nie posiada domeny z końcówką .net.pl, a jedynie z końcówką .pl. Nie była nigdy właścielem domeny .net.pl i takiej domeny do niczego nie potrzebuje. Firma Web-Online ewidentnie naciąga właścicieli witryn zbierając kontakty ze stron internetowych, wysyłając SMSy i wyłudzając w ten sposób pieniądze na rejestrację domen, które nie są w ogóle potrzebne.

Powyższa  firma na swojej stronie www nie podaje ani adresu, ani NIPu, ani innych danych identyfikacyjnych. Jest tylko telefon. Zadzwoniłem i poprosiłem o dane. Dostałem takie oto informacje:

Agencja „Web-Online”, ul. Krzywoustego 52/11a, 70-317 Szczecin, NIP 852-225-64-29

Sprawdziłem w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i dowiedziałem się, że firma ta tak naprawdę nazywa się… Firma Handlowo-Usługowa Becconet Krzysztof Andrzej Kozioł, Usługi Gastronomiczne Krzysztof Andrzej Kozioł.

Gdyby ktoś był bardzo nękany przez „firmę” Web-Online może złożyć zawiadomienie do prokuratury o próbie wyłudzenia pieniędzy.

Ale najważniejsze, to uważnie czytaj wiadomości o rejestracji domen i sprawdzaj czy na pewno chodzi o domenę, którą posiadasz. Innych końcówek poza .pl, .com, czy .eu zazwyczaj nie ptrzebujesz.