Co jakiś czas otrzymuję pytania w stylu:
Czy trzeba zgłosić handel na Allegro do urzędu skarbowego?
Czy do tego, aby zarabiać w internecie muszę założyć własną firmę, bo jeśli internetowy biznes zacznie przynosić zysk to trzeba się z tego jakoś rozliczyć?
Jeżeli sprzedajesz na Allegro lub na innych stronach internetowych w sposób ciągły i zorganizowany, to zgodnie z art. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej powinieneś założyć firmę. Oznacza to, że sprzedaż od czasu do czasu niepotrzebnych rzeczy z domu nie wymaga rejestracji firmy. Ale jeżeli już prowadziłbyś taką sprzedaż w sposób zorganizowany, na przykład pomagając również systematycznie sąsiadom pozbywać się niepotrzebnych rzeczy z domu, to już zaczynasz podchodzić pod wymóg rejestracji działalności gospodarczej.
Jeżeli poważnie zamierzasz zabrać się za sprzedaż w Internecie, to musisz zarejestrować firmę. Choć nie zawsze od razu na samym początku. Najpierw proponuję Ci jak najwięcej nauczyć się na temat sprzedaży internetowej.
Zacznij od kupowania w Internecie. W sklepach internetowych i na Allegro. Aby kupować na Allegro musisz najpierw zarejestrować sobie konto. Na początek zarejestruj konto na siebie prywatnie. W przyszłości będziesz mógł bez problemu zmienić to konto na firmowe.
Założ też sobie blog. Zacznij pisać o tym na czym się znasz i wokół czego będziesz chciał później rozwinąć sprzedaż. Zacznij publikować informacje przydatne osobom, do których będziesz później kierować swoją ofertę. Teraz nie sprzedawaj. Teraz po prostu dziel się wiedzą i pomagaj. Sprawdzaj też, w czym te osoby chcą abyś im pomógł, bądź pomogła.
Buduj listę swoich przyszłych klientów. Załóż sobie autoresponder. Utrzymuj regularny kontakt z osobami na swoich listach. Stale dostarczaj im wiedzę, która już teraz może im się przydać.
Zapisz się do programów partnerskich. Większość z nich pozwala zarabiać bez konieczności posiadania firmy, podpisując jedynie umowę o dzieło. Nie spodziewaj się jakiś ogromnych pieniędzy z tego. Nie to jest najważniejsze na tym etapie. Dzięki programom partnerskim możesz zacząć już coś sprzedawać swoim potencjalnym klientom. Masz im co zaoferować.
W taki oto sposób stopniowo zbudujesz sobie pozycję eksperta. Kiedy już będziesz miał odpowiednio dużą listę (a to jak duża, to zależy od branży i specyfiki tego co będziesz oferować), zdobędziesz zaufanie i poważanie, to dopiero wtedy zakładaj firmę.
Dzięki takiemu podejściu szybko zaczniesz sprzedawać i nie będziesz musiał się martwić o to, skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów prowadzenia firmy, nie mówiąc już o dochodach.
Tak. jednak wielu ludzi z Allegro sprzedaje masowo bez działalności i dlatego też maja lepsze ceny czasem. Ale ja wychodze z założenia ze długo nie potyrwa taki proceder bo w koncu urząd skarbowy doczepi sie takiej osoby. Juz wiele takich przypadków było ze osoby miały problemy… zyjemy w polsce… ja dlatego zalozylem DG aby miec swiety spokoj i wiedziec ze to co robie robie legalnie.
aha – z miła checia przecztałbym Pana post na temat sklepów. Jednak ja jestem młodym człowiekiem pocztakujacym na allegro. Pan jest juz doświadczonym uzytkownikiem. ja sie ma taki sklep do sprzedazy itp. Wiem ze nie ma towarów sklepow na listach kategorii
„W przyszłości będziesz mógł bez problemu zmienić to konto na firmowe.”
Oj chyba nie tak bez problemu. Na forach Allegro można znaleźć mnóstwo wątków, w których sprzedawcy skarżą się na zawieszenie konta przez Allegro, po dopisaniu do danych użytkownika nazwy firmy. Bo wg regulaminu Allegro nie można przekazywać kont czyli zmienić właściciela, a dopisek z nazwą firmy to wg administracji właśnie taka sytuacja. Brzmi to absurdalnie, zwłaszcza, że wiele osób prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod adresem domowym.
to o tym papryczka1975 nie słyszałem osobiście. Sam zmienilem swoje prywatne konto na inne dane i dalej jest.. i trzyma sie odbrze.
swoja droga oczywiscie firmowe mam dwa otworzone
Jeżeli firma, którą dopisujesz jest Twoją własnością to możesz dalej prowadzić konto i nie zostanie ono zawieszone.
Problem jest w przypadku gdy firma nie jest Twoją własności, wtedy trzeba otworzyć nowe konto(tzw. firmowe).
Potwierdzam. Też nie miałem żadnych problemów z dopisywaniem własnej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji :) „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych” ciekawe..