Zastosowanie instrukcji wideo w nauczaniu zrewolucjonizowało e-learning (czyli nauczanie przez internet). Wcześniej był tekst, obrazki i slajdy z PowerPointa. Później jeszcze nagrania audio. Wprowadzenie wideo sprawiło, że komentarz jest nareszcie idealnie zsynchronizowany z obrazem.

Najważniejszy w e-learningu jest proces edukacyjny. Nieważne w jaki sposób uczysz. Ważne aby to było skuteczne. Oto w jaki sposób możesz to osiągnąć za pomocą instrukcji wideo.

Najprostsze uczące instrukcje wideo są po prostu slajdami z komentarzem. Najłatwiej zrobić je za pomocą programów do prezentacji, takich właśnie jak Microsoft PowerPoint. Dzięki temu, że dzisiejsze prezentacje w komputerze zawierają coraz więcej elementów animacyjnych, można z nich zrobić bardzo atrakcyjne wideo. Połączenie programu do prezentacji i programu do nagrywania i obróbki instrukcji wideo jest jedną z najlepszych metod na przyspieszenie produkcji nagrań szkoleniowych.

Program do produkcji instrukcji wideo Camtasia Studio daje wiele możliwości jeśli chodzi o wzmocnienie procesu edukacyjnego. Nie ma chyba innego tak zaawansowanego pod tym względem programu do obróbki wideo. Masz tu do dyspozycji takie elementy graficzne jak wskaźniki, objaśnienia, wyróżnienia itp. Możesz powiększać i zaznaczać dowolne elementy obrazu. Możesz bardzo łatwo stworzyć wygodny spis treści. Możesz połączyć dwa obrazy: slajdów i wideo z mówcą. Możesz też dodać do filmu elementy interaktywne takie jak przyciski, a nawet ankietę i test do wypełnienia!

Mając do dyspozycji tyle elementów powstaje pytanie, z których z nich skorzystać? Oto kilka zasad jakie powinieneś wziąć pod uwagę przy tworzeniu najlepszych instrukcji wideo w e-learningu:

  • Najważniejsze – nauczyć, a nie tylko przekazać wiedzę. Wszystkie kolejne zasady powinny być temu podporządkowane.
  • Unikaj długich i zbędnych czołówek. Najważniejsza jest wiedza jaką chce zdobyć odbiorca.
  • Każdy nagrywany materiał edukacyjny musisz poddać edycji czyszcząc przede wszystkim ścieżkę dźwiękową.
  • Niech obraz będzie wyraźny i czytelny. Drobne szczegóły powiększaj w razie potrzeby.
  • Dopasuj rozmiar i wielkość nagrania do sposobu i miejsca wyświetlania.
  • Ułatw poruszanie się po wideo, aby łatwo i szybko można było przechodzić z jednego fragmentu do innego.

To co powyżej podałem, to tylko kilka, bardzo ogólnych rzeczy. Od 2009 roku wstępną obróbkę w Camtasia Studio z reguły zlecam innym osobom. Przez ten cały czas zapisywałem wszystkie błędy jakie były popełniane przy każdej obróbce. W ten sposób powstał obszerny przewodnik na co należy zwracać uwagę przy edycji nagrań.

Pełne zestawienie zasad nagrywania i obróbki instrukcji wideo w e-learningu znajdziesz na warsztacie „Sztuka Instrukcji Wideo”. Mając zawsze pod ręką taki zestaw i kierując się jego wskazówkami stworzysz wideo, które będzie czytelne, przyjemne w odbiorze i najważniejsze: przekaże skutecznie wiedzę.

Ten zestaw ułatwi ci też oddelegowanie obróbki wideo. Bo w końcu najważniejsze jest przekazanie wiedzy, a nie sprawy techniczne. Wcześniej czy później choć część prac nad instrukcjami wideo warto zlecić innych – specjalistom od obróbki instrukcji wideo.