© Brett Mulcahy – Fotolia.com

Czy sprzedaż na Allegro oznacza wolność?

Niestety coraz bardziej sprzedaż tam przypomina pracę przedstawiciela handlowego, a nie przedsiębiorcy. Efekt wysokiej konkurencji oraz systemu jaki w ostatnim czasie stworzyło Allegro sprawiają, że sprzedaż na tej platformie coraz bardziej przypomina pracę pod rządami wymagającego szefa. Szefa, który stawia coraz wyższe miesięczne wyniki sprzedaży.

Szef “Allegro” w postaci Standardu Allegro narzuca ci nie tylko wyniki, ale również sposób w jaki masz sprzedawać. Wyniki sprzedaży nie są być wymagające dla kogoś, kto prowadzi regularny biznes na Allegro. Ale jeśli ktoś to traktuje tylko jako dodatkowy kanał sprzedaży, albo co gorsza po prostu chce tylko coś od czasu do czasu sprzedać, to od od razu na starcie jest tym gorszym.

Z jednej strony jest to podyktowane troską o klientów Allegro. Ale niestety mocno ingeruje w ten sposób w Twój marketing. Działania na Allegro w takiej sytuacji nie mogą być nastawione na zbyt długoterminowe.

Nigdy bowiem nie wiesz kiedy Allegro znowu zmieni swój regulamin, co może wpłynąć na to, że twoje aukcje będą wymagać na przykład nowych zapisów. Nie wiesz kiedy nagle Allegro wprowadzi nowy sposób wyświetlania aukcji, który wpłynie na mniejszą atrakcyjność twojej oferty. Nie wiesz kiedy Allegro z dnia na dzień zmieni te cechy, które będą wyróżniane w twojej ofercie i nagle okaże się, że to co jest twoją mocną stroną, przestanie być zauważalne.

Dziś być może masz Standard Allegro. Ale nie możesz być pewny, że w przyszłości, też go będziesz mieć. Dziś być może sprzedajesz sporo na Allegro i nieźle ci się to rozwija. Ale nie możesz być pewien dnia i godziny kiedy nagle to się może odwrócić.

Bo twój Szef Allegro po prostu podejmie jakąś decyzję. A zrobi to przecież bez konsultacji z tobą. To jest nawet często gorsze niż prawdziwy szef w pracy. Bo nawet nie ma jak specjalnie z nim pogadać. Kontakt z Allegro jest możliwy tylko przez wewnętrzny system Allegro. W dodatku nie ma nigdy jednej osoby odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji, które ciebie dotyczą.

W takiej sytuacji biznes oparty tylko na Allegro jest bardzo niebezpiecznym biznesem. Nie gwarantuje ci bowiem stabilności. Nie gwarantuje ci, że stale twoje dochody będą rosły. A nawet więcej, nie gwarantuje, że nie będą w pewnym momencie spadać.

Dlatego nie opieraj swojego biznesu tylko na Allegro. Nie pozwól aby jedna platforma stała się twoim szefem. Zadbaj o to, aby stać się swoim własnym szefem. Zacznij już dziś budować swój własny kanał sprzedaży. Niech Allegro będzie tylko jednym z wielu miejsc twojej sprzedaży w internecie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak zbudować kanał sprzedaży niezależny od Allegro, wypełnij ankietę na AutomatyzacjaSprzedazy.pl/allegro/