Kiedy używasz wiele programów na raz, bardzo praktyczne okazuje się używanie zamiast jednego, dwóch albo nawet trzech monitorów. Niby w sumie możesz na jednym dużym monitorze otworzyć wiele okien na raz. Jednak o wiele wygodniejsze jest fizyczne ich rozmieszczenie na oddzielnych ekranach. Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, ze masz w ten sposób od razu zupełnie oddzielne obszary pracy. Możesz je przeznaczyć do różnych celów i nie ma ryzyka, że się na siebie nałożą.
Jednocześnie te obszary są połączone, bo możesz przesuwać myszką z jednego obszaru na drugi. Nie tylko samo okno, ale również zawartość – z jednego okna na drugie. Tak samo możesz przesuwać okna programów. A nawet powiększać na oba monitory. Ta możliwość przydaje się bardzo w przypadku edycji wideo lub audio, gdzie dzięki temu możesz rozciągnąć ścieżkę czasu i wygodnie edytować ją w dużym powiększeniu.
Praca z dwoma monitora ułatwia bardzo pracę z wieloma programami na raz, kiedy robisz coś w jednym i jednocześnie w drugim. Na przykład edytujesz zawartość strony internetowej na jednym monitorze, a na drugim masz podgląd zmian. Możesz otwierać strony w różnych przeglądarkach i je porównywać. Możesz przenosić wygodnie zawartość z jednej aplikacji na drugą.
Aby praca z wieloma monitorami była wydajna, najlepiej zdecyduj co na którym monitorze będziesz robić, do czego będziesz go przede wszystkim używać.
Na przykład ja na lewy monitorze mam najczęściej otwartą przeglądarkę Chrome, w której pracuję z narzędziami Google: Gmail, Dokumenty, Kalendarz itp. Z kolei na prawym monitorze mam przeglądarkę Firefox z internetowymi narzędziami.
Dzięki temu mogę wygodnie przeglądać emaile na lewym monitorze i jednocześnie na drugim wykonywać to, co w emailach zgłaszają mi klienci. Nie musisz przełączać się z jednego programu na drugi, a jedynie zerkasz na inny monitor. Możesz wtedy wygodnie przenosić
- emaile z programu pocztowego do forum,
- zamówienia emailowe do sklepu,
- wiadomości od klientów do Menadżera Sprzedaży Allegro itp.
Innym razem uruchamiasz program graficzny na lewym monitorze. Na prawym z kolei przygotowujesz wpis na blog lub opis produktu w sklepie. Możesz dostosowywać obrazek na stronę internetową na lewym monitorze, mając otwarty podgląd edycji tej strony na drugim. Przy edycji tego artykułu tak właśnie pracuję.
Kiedy już masz 2 monitory, to warto je ustawić nie obok, ale pod pewnym kątem wobec siebie. To co widzisz na zdjęciu na początku tego artykułu, to ustawienie monitorów z mojego biurka. To akurat jest biurko narożnikowe i monitory są ustawione pod kątem 120 stopni. Dzięki temu kiedy pracuję na jednym monitorze, nie rozpraszam się patrzeniem na drugi.
Skupiasz się na jednej czynności, np. na pisaniu wpisu na blog. Ale w razie potrzeby, kiedy chcesz opracować następny obrazek do wpisu, nie musisz zamykać lub zakrywać okna z tekstem, tylko przechodzisz ze wzrokiem na lewy monitor i już pracujesz w programie graficznym.
Praca z dwoma, a nawet z trzema monitorami, daje znaczne przyspieszenie pracy na komputerze. Szczególnie kiedy korzystasz z wielu programów i stron internetowych na raz, kiedy musisz przechodzić często z jednego programu lub strony internetowej na drugą.
To prawda Mirku. Od kiedy nauczyłam się pracować w ten sposób, to mogę robić nawet kilka rzeczy jednocześnie.
Znakomicie sprawdzają się kiedy się uczę – na jednym oglądam instrukcję a na drugim wprowadzam ją w życie.
Świetnie sprawdza się to rozwiązanie podczas produkcji wideo. Już teraz nie umiem pracować na jednym ekranie. Dość często pracuję nawet na dwóch komputerach i mam do dyspozycji 4 ekrany.
Super sprawa. Polecam.
Basia
Dwa monitor przydają się również podczas mojej codziennej pracy (inwestowania) na rynku Forex. Jeżeli ktoś podchodzi do rynku kompleksowo i chciałby obserwować technikę (na kilku walorach) oraz mieć świadomość informacji markro (płynących ze światowych gospodarek) musi mieć przejrzysty przekaz.
Co do pracy przy kilku projektach jednocześnie, to osobiście nie polecam takiego rozwiązania, ponieważ Nasz poziom koncentracji, a zarazem efektywności musi się dzielić na kilka projektów. Spada więc ten wskaźnik dla pojedynczego zadania.
Udanego dnia
Michał Szafrański