Dzisiejsza sprzedaż internetowa to coraz  bardziej różnorodna branża. Kiedyś wszystko było proste: sklep internetowy lub aukcje. Sklepy internetowe i aukcje były proste.

Pamiętam kiedy na polski rynek wchodził eBay bardzo mnie zniechęcał rozbudowany bardzo interfejs. Porównywałem to bowiem do Allegro, które było wówczas jeszcze niezmiernie proste.

Dziś oba systemy aukcyjne mają tak wiele możliwości, ze komuś kto na co dzień na nich nie sprzedaje i nie śledzi na bieżąco zmian, trudno jest dobrze je wykorzystać. Dlatego ja preferuje ostatnio bardzo rozwiązania na własnym serwerze, bo wówczas rozwijasz je we własnym tempie. Nie tylko dostosowujesz do własnych potrzeb, ale też niepotrzebnie nie zmieniasz rzeczy, które dla ciebie dobrze działają i do których już się przyzwyczaiłeś.

Ktoś kiedyś obliczał jakie są koszty nieustannego dostosowywania się do nowych systemów operacyjnych. Tu nie tylko chodzi o przeszkolenie się, ale również o coraz wyższe wymagania sprzętowe jakie stoją przed nowymi rozwiązaniami.

Oczywiście te zmiany są efektem postępu. Tylko nie zawsze musisz iść z tym postępem takim samym rytmem jak inni. Czasami możesz przeskakiwać niektóre etapy i tym samym zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku.

Na przykład pamiętam jak weszła wersja 2.5 WordPressa. Ja ciągle używałem 2.3. Nawet nie pamiętam, czy była w ogóle wersja 2.4. Aktualizacji bloga dokonałem dopiero przy wersji 2.7. Przez ten czas skupiałem się na tym, o czym pisałem na blogu, na budowaniu listy i na marketingu. Szkoda mi było czasu na rozgryzanie nowej wersji oprogramowania.

Gdybym miał bloga na wordpress.com, to nie miałbym wyboru. A mając bloga na własnym serwerze mogłem z powodzeniem używać dotychczasowej wersji tak długo jak chciałem.

Tak samo dziś odwlekam przejście na Windows 7. Od 2 i pół roku używam Windows Vista i jestem zadowolony. Na razie nie ma zbyt wielu powodów abym to zmienił. Chyba, że klienci wymuszą to na mnie.

W tym wyścigu nowinek nie daj się wiec zwariować. Naucz się podstawowych rzeczy i używaj ich, dopóki potencjalne korzyści ze zmian wyraźnie nie przekroczą kosztów tej zmiany.