W Dolinie KoscieliskiejWróciłem z wakacji. Widzę, ze po ponad dwóch tygodniach przerwy od pracy trudno od razu wrócić w rytm jaki miałem przed wyjazdem.

Mój przyjaciel Lech Nowak podsunął mi pomysł, aby odwrócić sytuację w przyszłości. Zamiast przerywać pracę wypoczynkiem, zacząć przerywać wypoczynek pracą. Ciekawa koncepcja. Pomyślmy jak można by to zrobić.

Musi to być zajęcie, które nie wymaga nieustannego bycia dyspozycyjnym. Procesy biznesowe muszą zachodzić bez naszego udziału. Czyli przede wszystkim sprzedaż musi być automatyczna. Powinna być ona ciągła. Niezależnie czy odbierasz emaile, czy śpisz, czy spędzasz czas z rodziną.

To jest też jeden z najważniejszych powodów dlaczego klienci chcą korzystać z zakupów w Internecie. Mogą to robić w dowolnym momencie, a nie tylko wtedy, kiedy Ty jesteś dostępny. W sprzedaży internetowej to jest możliwe.

Jednak sama możliwość składania zamówienia nie wystarczy. Automatyczna powinna być też obsługa dostawy. Najlepiej jeżeli sprzedajesz produkt, który można dostarczyć drogą elektroniczną. Wtedy może być on wysyłany do klienta natychmiast po zapłaceniu.

Jeżeli masz produkt fizyczny, to koniecznie musisz oddelegować pakowanie i wysyłkę. Możesz zatrudnić człowieka u siebie w firmie. Ale możesz też sprzedawać tak, ze dostawą będzie zajmować się Twój dostawca. Wtedy nie musisz się martwić nawet o magazyn.

Zautomatyzuj obsługę posprzedażową. Co jakiś czas zdarzają się problemy w procesie dostawy, klienci potrzebują wyjaśnień, czasem zwracają produkt. Obsługę tych czynności ujmujesz w procedury i oddelegowujesz. Częściowo do swojego dostawcy, a częściowo do osoby obsługującej wysyłkę.

Do stworzenia takiego systemu bardzo przydaje się prowadzenie dziennika zdarzeń po sprzedaży. Dzięki temu możesz opracować potencjalne sytuacje i wskazać reakcję jakie mają być podejmowane. Dzięki temu będziesz coraz rzadziej angażowany w problemy z klientami.

Koniecznie musisz też zautomatyzować marketing. Przetestuj dokładnie jakie efekty sprzedażowe przynoszą konkretne działania marketingowe. Zmierz to. Ustal co możesz zmienić. Znowu przetestuj.

Wybierz najbardziej skuteczne sposoby marketingowe. Ustał w jaki sposób możesz automatycznie stale je powielać aby uzyskać stałą sprzedaż. Na przykład na Allegro możesz wystawiać produkty w sklepie z automatycznym odnowieniem. Możesz włączyć na stałe reklamę w Google AdWords. Możesz ustawić kolejkę wiadomości w autoresponderze.

Bywa, ze pewne metody będą działać stale, przez wiele lat. Najczęściej jednak trzeba marketing monitorować. Jeśli więc chcesz spokojnie wypoczywać, to musisz też zautomatyzować udoskonalanie takiego automatycznego systemu marketingowego.

Co jakiś czas, najlepiej regularnie, proponuj jakieś innowacje w całym procesie sprzedaży (to będzie właśnie Twoim głównym zajęcien w przerwach miedzy wypoczynkiem). Poddaj metodę testowaniu na małej grupie. Jeżeli się sprawdzi, niech zostanie wprowadzona do systemu sprzedaży. Na tak długo, jak będzie przynosić korzyści.

Jeśli chcesz być stale na wakacjach, wypoczywać i tylko w przerwach pracować, to musisz zautomatyzować swoją sprzedaż internetowa i zająć się tylko tym, co wymaga kreatywności. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień, potrzeba czasu. Ale warto zacząć już dziś.

W sprzedaży kosmetyków taki model sprzedaży internetowej wdrożyłem już jakiś czas temu. Zajęło mi to kilkanaście miesięcy i niemal zapomniałem o sprzedaży.

Teraz zacząłem robić to też w zakresie usług i szkoleń. Jestem pewien, ze ten najbliższy rok będzie dla mnie w tym zakresie przełomowym.

Wykorzystaj to uczucie wolności jakie dają wakacje i też podejmij dziś decyzję, że zamiast pracować aby wypoczywać, będziesz wypoczywać aby pracować.