Merlin.plPisałem już o tym, co może się stać, jeżeli zbyt słabo zapakujesz towar do wysyłki.

Postanowiłem sprawdzić w co pakują swoje produkty różne polskie księgarnie internetowe. Wybrałem trzy największe firmy: Merlin, Empik i Helion (a konkretnie markę OnePress). W każdej księgarni zamówiłem po 2 książki. Wybrałem dostawę za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Wszystkie przesyłki przyszły zapakowane w tekturę. Jednak w każdym przypadku było to inaczej zrobione.

Książki z Merlina pakowane są prawdopodobnie przez automat, który zawija wokół książek tekturowe paski i obwiązuje je plastykową taśmą.

Opakowanie Merlin.pl

Tę metodę można stosować również bez użycia maszyny. Wystarczy, że zamówisz odpowiednio przycięte paski tekstury. Jeden pasek zawijasz wzdłuż, a drugi w poprzek książki. Paski sklejasz ze sobą szeroką taśmą do pakowania. Najlepiej mieć kilka różnych szerokości pasków, zbliżonych do typowych szerokości i wysokości książek, które masz w swojej ofercie.

Przesyłka z Empiku na pierwszy rzut oka wyglądała podobnie jak opisana powyżej, tyle że oklejona taśmą samoprzylepną.

Opakowanie empik.com

Okazało się jednak, że opakowanie jest jednoczęściowe. Jest to jeden prostokątny kawałek tektury, który został specjalnie ponacinany. Wycięcia pozwalają na takie zagięcie tektury, że książki można owinięte zostają ze wszystkich stron.

Opakowanie empik.com Opakowanie empik.com  Opakowanie empik.com

W księgarni http://onepress.pl zamówiłem dwie książki biznesowe. Helion, który jest właścicielem marki „One Press”, przysłał je w tekturowym pudełku.

Opakowanie Helion (OnePress)

Opakowanie Helion (OnePress)Pudełko składa się z dwóch części. Jedna jest wkładana w drugą. Opakowanie zaklejone zostało szeroką firmową taśmą samoprzylepną do pakowania.

Jak widać, każde opakowanie w tekturę bardzo dobrze zabezpiecza książki przed uszkodzeniem. Dlatego przy handlu książkami rozważ najlepiej jeden z powyższych sposobów pakowania.