Pierwsze co musisz uzyskać aby odwiedzający twoje strony stali się klientami, to zdobycie ich zaufania. A nic tak nie buduje dobrze zaufania jak poznanie opinii innych osób. Dlatego umieszczanie opinii na stronach internetowych jest niezmiernie ważne. Oto kilka sposobów jak możesz to zrobić.

Stwórz specjalną stronę z opiniami

To jest najprostszy sposób na umieszczenie opinii w witrynie. Wystarczy umieścić je na jednej stronie. Najbardziej polecam opinie tekstowe. Taka strona bowiem również się pozycjonuje.

Na takiej osobnej stronie najlepiej umieszczać opinie ogólne o firmie, o sposobie sprzedaży, dostawie.

Opinie na osobnej stronie

Niekiedy otrzymujemy opinie w postaci pisma przesłanego pocztą lub wręczonego osobiście. Oczywiście można taką opinię zeskanować. Jednak polecam wybrać z takiej rekomendacji najważniejszy fragment i przepisać go w formie tekstu.

Szczególnie ważne to jest kiedy opinia jest bardzo długa. W internecie masz niezmiernie mało czasu na to aby przykuć uwagę potencjalnego klienta. Nie możesz go zamęczać długimi tekstami. Tak więc długie opinie też będą nieskuteczne. Lepiej wybrać mały, ale najważniejszy fragment. Ewentualnie możesz wyświetlać całą długą opinię po kliknięciu. Wtedy każdy może doczytać sobie więcej, dopiero jeśli bardziej widoczny fragment go wciągnie.

Jeśli sprzedajesz produkt, który można ciekawie pokazać w zastosowaniu, to ciekawymi opiniami mogą być opinie ze zdjęciami. Może to być po prostu galeria zdjęć od klientów.

Opinie od klientów w formie zdjęć

Niezwykle wiarygodne są opinie audio i wideo. Takie nagrane i umieszczone na stronie wypowiedzi są po prostu najbardziej autentyczne jakie można sobie wyobrazić.

Umieść opinie z boku lub na dole różnych stron

Nie każdy trafi na tę jedną główną stronę z opiniami. Dlatego warto umieszczać na wielu różnych stronach krótkie rekomendacje. Oczywiście mogą to być te same wypowiedzi co na specjalnej stronie z opiniami. Tyle, że tutaj powinny one się zmieniać.

Opinie powinny być po 1 do kilku. Można je umieścić na dole lub z boku strony. Nie powinny być one długie. Najlepiej 1-2 zdania.

Opinie mogą też się zmieniać i przełączać automatycznie w trakcie oglądania strony. Szczególnie jest to przydatne kiedy mamy dużo opinii.

Na przykład w WordPress umieszczamy takie opinie jako widget w sidebarach.

Opinie w widgetach w pasku bocznym

Umieść opinię w artykule na blogu

Kiedy publikuje artykuły możesz umieszczać opinie bezpośrednio w tekście artykułu. Czasami już sama opinia może być świetnym pretekstem do napisania artykułu. Można przytoczyć ją na początku i rozwinąć temat, którego dotyczy. Można też poruszyć najpierw temat, czyli potraktować opinię jako inspirację i na końcu dopiero umieścić opinię podsumowującą artykuł.

Jeśli posiadamy mechanizm grupowania opinii na dane tematy, można posłużyć się automatycznym wstawianiem opinii do artykułów. Wówczas nowe opinie na dany temat automatycznie pojawią się w każdym artykule, który zawiera opinie na dany temat.

Umieść opinie na stronie głównej

Strona główna jest świetnym miejscem do tego aby się pochwalić tym, jak inni cię chwalą. Umieść więc na niej kilka opinii. Chyba, że są już one umieszczone z boku lub na dole strony.

Opinie na stronie głównej

Umieść opinie bezpośrednio w opisie produktu

Podobnie jak w artykule, możesz umieszczać opinie w opisie produktu. Tu nawet jest to jeszcze o wiele ważniejsze. Skuteczność sprzedaży z ofert, które zawierają opinie jest o wiele większa niż z ofert, które ich nie mają.

Opinie w opisie produktu mogą rekomendować dany produkt, ale również bardzo przydatne są ogólne opinie budujące zaufanie do sprzedawcy, czyli o jakości kontaktu, dostawie, wiarygodności firmy itp.

Opinie w ofertach towarów czy usług mogą być umieszczane w wielu miejscach oferty. Jeśli oferta jest długa, to warto powtarzać opinie. W jednym miejscu można zgromadzić ich więcej, ale dodatkowo te najważniejsze wskazane jest umieścić w kluczowych miejscach, jak np. na początku lub na końcu.

W ofertach warto umieszczać opinie ze zdjęciami. Warto postarać się  nawet o audio albo wideo. Niezwykle uwiarygadnia to, co i jak oferujesz.

[woothemes_testimonials id=”8742″]

Stosuj opinie do produktów z oceną za pomocą gwiazdek

Sklepy internetowe mogą dodatkowo wykorzystać mechanizm ocen za pomocą gwiazdek. Dobrze jeśli ten mechanizm jest połączony z opiniami o produkcie. Same gwiazdki bowiem niewiele mówią.

Za to gwiazdki i opinie to bardzo silny mechanizm opiniotwórczy, budujący zaufanie oraz także przyciągający ruch. Google może bowiem wykorzystać ten mechanizm do lepszego pozycjonowania twoich stron, umieszczają gwiazdki w wynikach wyszukiwania.

Opinie z gwiazdkami

Chcesz mieć tak wypozycjonowaną stronę w Google wraz z opiniami o produkcie?

Opinie z gwiadkami w wynikach wyszukiwania Google

Zapytaj o pozycjonowanie za pomocą Klientera

Podsumowując, opinie od dotychczasowych klientów są niezmiernie ważnym elementem zwiększającym sprzedaż internetową. Koniecznie więc z tego korzystaj, najlepiej w wielu miejscach na raz.

Dla użytkowników Klientera: Więcej na temat dodawania opinii