Jeżeli nie wiesz co tak naprawdę chciałbyś w życiu robić, czemu się poświęcić, to mam dla ciebie zadanie.

Weź kartkę papieru i postaraj się wypisać jak najwięcej spraw, które ci się udały.

Zacznij od przypomnienia sobie pewnych niby oczywistych sukcesów. Choćby nawet tego, czy potrafisz mówić, pisać i chodzić. W końcu niektórym nawet to nie jest dane. Napisz, czy ukończyłeś jakąś szkołę, jaki masz dyplom, wykształcenie. Przypomnij sobie swoje pierwsze sukcesy w pracy.

Czy pamiętasz swoje pierwsze miłości? Jedne nie powiodły się, ale może inne zaowocowały przez jakiś czas albo już na stałe niezwykle szczęśliwym związkiem. Jakie masz sukcesy towarzyskie i rodzinne?  Może komuś udało ci się pomóc? Może kogoś niezwykle pocieszyłeś? Co ludzie lubią w tobie najbardziej? Zapisz to.

Jakie są twoje najbardziej spektakularne osiągnięcia? Może osiągnąłeś coś w sporcie albo zająłeś dobre miejsce w jakimś konkursie? Z czego możesz być naprawdę dumny? Przypomnij sobie rzeczy, które kosztowały Ciebie być może bardzo dużo wysiłku, ale dziś możesz powiedzieć, że się opłaciło! Być może pewne sukcesy były tylko chwilowe. Przypomnij sobie jednak uczucie jakie miałeś w momencie kiedy ten sukces osiągałeś. Zanotuj co to było.

W jakich dziedzinach najwięcej osiągnąłeś? Co pociąga ciebie najbardziej? Gdybyś mógł dowolnie dziś wybierać, to czym przede wszystkim chciałbyś się zajmować? Czy są takie rzeczy którym potrafiłeś tak się poświęcić, że zapominałeś o całym świecie wokół siebie? Przypomnij sobie kiedy ostatnio ci się zdarzyło tak się czymś zająć, że nawet głodu nie czułeś. Zapisz to.

Czy są rzeczy, które chciałbyś robić dla innych ludzi? Co takiego Ty potrafisz, czego inni ludzie nie potrafią, a jednak bardzo tego potrzebują? Może jest to coś, co ty potrafisz wytworzyć. A być może, jest to jakaś usługa albo przysługa, którą potrafisz sprawić. Jakie korzyści odnoszą ludzie, którzy Cię znają? Co takiego robisz, że nie mogą się bez Ciebie obejść?

Jakie masz zainteresowania? Jakie tematy najbardziej Ciebie pochłaniają? O czym lubisz najbardziej czytać? Jakie programy telewizyjne uwielbiasz oglądać? O czym najbardziej lubisz rozmawiać? Zanotuj wszystko to, co ci przyszło do glowy.

Jeśli nie jesteś pewien odpowiedzi na powyższe pytania, to przyjrzyj się sobie przez najbliższe kilka dni. Sprawdź jak zachowujesz się w codziennych sytuacjach w domu, w szkole czy w pracy. Nastaw się na czynny odbiór tego co się wokół Ciebie dzieje i włączaj się aktywnie w te dziedziny, które najbardziej ruszają Twój umysł i serce.