Pisałem ostatnio o sytuacji kiedy klient zamiast książki o pracy otrzymał pomyłkowo kosmetyk na siwe włosy. Jeżeli obsługujesz dużą liczbę transakcji, od czasu do czasu może się zdarzyć, że zapakujesz klientowi nie ten produkt, który zamawiał. Najważniejsze abyś odpowiednio zareagował i rozwiązał ten problem z korzyścią dla klienta.

Jeżeli otrzymasz od klienta taki sygnał, to przede wszystkim od razu przeproś go.

W sytuacji, jeżeli nie jest to drogi produkt, to jak najszybciej wyślij klientowi właściwy produkt. Jeżeli sprzedajesz drobne produkty, to do przesyłki załącz pustą, zaadresowaną do siebie kopertę powietrzną (tzw. bąbelkową). Sprawdź wagę tego produktu, który klient ma odesłać wraz z tą kopertą i naklej na niej odpowiednie znaczki. Ja zawsze stosuję w takiej sytuacji znaczki na list ekonomiczny. Jest tańszy, a na czasie aż tak mi nie zależy. Do klienta wyślij maila lub załącz do przesyłki kartkę, aby do załączonej koperty zapakował pomyłkowo wysłany produkt i po prostu wrzucił kopertę do skrzynki lub jeżeli nie zmieści się, pozostawił na poczcie.

Jeżeli jest to droższa lub większa rzecz, to poproś o wysyłkę kurierem na twój koszt. Możesz też wysłać klientowi pieniądze na pokrycie kosztów wysłania paczki pocztą. To rozwiązanie jednak odradzam ze względu na długi czas realizacji takiej reklamacji (najpierw płacisz za wysyłkę, później klient odsyła, ty otrzymujesz pieniądze i dopiero odsyłasz). Chyba, że przekonasz klienta do tego aby wysłał jak najszybciej, a ty odeślesz mu pieniądze w międzyczasie. Po otrzymaniu zwrotu jak najszybciej wyślij właściwy produkt.

W ten sposób maksymalnie ułatwisz klientowi odesłanie pomyłkowo przysłanego produktu. Na Allegro tak obsłużona pomyłka na pewno zaowocuje pozytywnym komentarzem.