W piątek miałem przyjemność uczestniczyć we Wrocławiu w imprezie GrillIT, spotkaniu osób związanych zawodowo z Internetem. Oglądając prezentacje zdałem sobie sprawę, że jestem świadkiem narodzin nowych, bardzo ciekawych internetowych przedsięwzięć.

Na początku Maciej Dyczkowski i Mateusz Seifert przedstawili serwis Favore.pl. Prorokuję duży sukces tej realizacji. Moim zdaniem twórcy Favore doskonale wypełniają lukę jaką pozostawiło rozwijające się szybko Allegro. Zaoferowali wykonawcom różnych usług możliwość wystawiania w jednym miejscu ofert na wzór aukcji internetowych typu „Kup teraz”. Skupiając się tylko na pośrednictwie w sprzedaży usług dostrzegli potrzeby, których nikt dotąd nie zaspokajał. Stworzyli narzędzie do ich wygodnego sprzedawania i kupowania.

Jeżeli prowadzisz biznes w Internecie, to powinieneś zainteresować się serwisem CzyToDziala.pl. Jest to narzędzie, które regularnie sprawdza, czy Twoje strony internetowe działają. Jego twórca, Dmitrij Żatuchin, pokazał co dokładnie kontroluje serwis, w jaki sposób zarządza się nim (np. można to robić przez GaduGadu) oraz jakimi drogami wysyłane są komunikaty o niedostępnościach internetowych stron. Ta prezentacja świetnie uzupełniała poprzedzające je wystąpienie Michała Sobiegraja „Analiza ryzyka aplikacji webowych”.

Bardzo ciekawa była również prezentacja portalu społecznego Babel24.pl. Tytus Ratajczak i Krzysztof Małecki z Poznania wpadli na bardzo oryginalny sposób poznawania nowych ludzi. Mianowicie poprzez… losowanie.

Bardzo sobie cenię przybliżenie przez Jakuba Petrykowskiego książki „Bit Literacy”, której autorem jest Mark Hurst. Jest to ciekawe spojrzenie na kwestie ułatwienia ludziom życia korzystającym z technologii komputerowych. Ta książka może bardzo pomóc nam tak zorganizować pracę z komputerem i internetem, abyśmy mieli mniej stresu i więcej czasu.

Po oficjalnych wystąpieniach miałem okazję bliżej poznać zarówno wspomnianych wyżej prezenterów, jak współtwórców spotkania. Organizatorzy, Sebastian Kwiecień, autor strony web20.pl oraz Tomasz Karwatka z Janmedia zainteresowali się tym, aby podobne spotkania zorganizować również w stolicy wielkopolski. Napisz – czy byłbyś zainteresowany organizacją, uczestnictwem lub prezentacją na GrillIT w Poznaniu?