Jeżeli twoje życie nie układa ci się zgodnie z planem jaki sobie ułożyłeś, to nie znaczy, że nie należy planować. Być może musisz zmienić sposób w jaki planujesz.

Najważniejsza rzecz, to aby twoje plany dotyczyły celów, które wynikają z tego co CIEBIE naprawdę interesuje. Czyli odkryj najpierw swoją pasję! Jeżeli jeszcze nie wiesz czemu najbardziej chciałbyś się w życiu poświęcić, to w pierwszej kolejności zaplanuj odkrycie tej swojej pasji.

Powinieneś robić wiele planów. Rób plany długoterminowe i krótkoterminowe. Spisuj plany dotyczące twojego życia zawodowego oraz osobistego.

Na przykład co miesiąc zrób sobie listę wszystkich zadań do zrobienia. Dodatkowo raz w tygodniu zrób sobie listę zadań jakie planujesz na najbliższy tydzień.

Kiedy masz już plan, czas przystąpić do jego realizacji. Okazuje się jednak, że dzień za dniem ciągle coś niespodziewanego się wydarza i wpadasz w coraz większą frustrację, że nie trzymasz się planu.

W takiej sytuacji potraktuj swoje plany jak mapę drogową. Najważniejszy jest cel, to dokąd zmierzasz. Plan pokazuje ci drogę, którą postanowiłeś dojechać do tego celu.

Co robisz, kiedy nagle okazuje się, że droga którą zaplanowałeś jest w remoncie? Możesz czekać aż remont się skończy albo pojechać objazdem.

Co robisz, kiedy zaplanowałeś podróż z Poznania do Warszawy samolotem, a w tym dniu pojawiły się takie mgły, że odwołano wszystkie loty? Możesz czekać aż pogoda się zmieni albo pojechać pociągiem.

Co robisz, kiedy zaplanowałeś w niedzielę spacer do pobliskiego parku, a tu nagle wpadają do ciebie znajomi z wizytą? Możesz zrezygnować ze spaceru i pozostać w domu albo zabrać znajomych i pójść razem do parku oraz na kawę do pobliskiej kawiarni.

Jeśli chcesz osiągnąć w życiu swoje cele, miej na uwadze przede wszystkim to, do czego zmierzasz. Jeśli chodzi o plany, tą bądź elastyczny. Nieważne jaką drogą idziesz. Najważniejsze aby poruszać się i stale robić jakieś małe kroki prowadzące do celu.

Korzystaj na co dzień ze swojego planu, tak jak w czasie jazdy samochodem korzystasz z mapy drogowej. Zaglądaj do niej często. Szczególnie kiedy musisz gdzieś skręcić. Nie trzymaj jej jednak cały czas przed oczami. Przede wszystkim musisz patrzeć na drogę. Powinieneś śledzić znaki drogowe. Dostosuj swoją jazdę do pogody. Czasem warto posłuchać radia, aby dowiedzieć się gdzie są korki i którędy warto je objechać. W takiej sytuacji warto spojrzeć na mapę i znaleźć dogodny objazd.

Niech twoje plany będą jak mapa drogowa. Niech pokazują sposoby osiągnięcia twoich celów. Ułóż sobie podstawowy ich plan realizacji. Warto jednak również uwzględnić inne drogi dojścia do celu. Bądź też elastyczny i kiedy trzeba, weź pod uwagę, że możesz też pójść na przełaj. Drogą, której wcześniej nie zaplanowałeś.