Sprzedaż na Allegro kosztuje. Czasem nawet bardzo dużo. Zaczynając wystawianie aukcji niektórzy początkujący sprzedawcy całkowicie sobie z tego nie zdają sprawy. Później sie dziwią, za na koniec miesiąca przyszło im do zapłaty kilkaset złotych.

Właśnie najgorsze dla początkujących jest to, ze za większość płaci się dopiero po zakończeniu miesiąca. Wystawiają aukcje, promują i sprzedają do woli, a później dopiero przychodzi faktura z 14 dniowym terminem płatności. Jeżeli nie zapłacisz, to zablokują Ci konto i wszelka dalsza sprzedaż zostanie wstrzymana.

Allegro pobiera opłaty za różnego rodzaj czynności. Pierwszy podstawowy rodzaj opłaty jest za wystawienie aukcji. Niezależnie czy coś sprzedasz, zawsze musisz za to zapłacić. To tak jak za ogłoszenie w gazecie. Na szczęście ta opłata jest niewielka i zależy od wartości wystawianego produkty.

Mogą wystąpić dodatkowe drobne opłaty za niektóre elementy aukcji, takie jak zdjęcia, miniaturki, przedłużony do 14 dni czas trwania aukcji.

Czynnikiem, który zaczyna znacząco wpływać na koszty aukcji są dopiero różne wyróżnienia. Ich koszt kształtuje się od 2 zł za pogrubienie tytułu na liście aukcji do 99 zł za wyświetlenie na stronie głównej. Na szczęście te wyróżnienia zawsze kosztują tyle samo, niezależnie na jak długo wystawisz aukcje. Opłaca się więc najbardziej wystawiać na 14 dni.

Jezeli wystawisz ofertę w Sklepie Allegro, to możne być ona wystawiona nawet przez 30. Jeżeli opłacisz wyróżnienie to za jedną opłatą cały czas to wyróżnienie będzie obowiązywać. Tyle, ze tutaj dostępne są tylko 3 rodzaje wyróżnień: pogrubienie, podświetlenie i umieszczenie na liście przedmiotów promowanych.

Oprócz powyższych, kiedy już coś się sprzeda, Allegro obciąży cię też prowizja od sprzedaży. Zależy ona od wartości pojedynczego przedmiotu oraz wartości sprzedaży. W sumie może sie tego też sporo uzbierać.

Przy tej okazji, jeżeli już wspominałem o Sklepach Allegro, dodam, ze oferty w nich wystawiane są wyświetlane razem ze zwykłymi aukcjami. Za posiadanie opcji sklepu trzeba jednak dodatkowo co miesiąc płacić abonament. Zaletą ofert wystawianych w Sklepie Allegro jest to, że są dużo niższe opłaty za wystawienie oferty niż na zwykłych aukcjach. Jednak ogromną wada jest to, są dwukrotnie wyższe opłaty za sprzedane produkty.

Wystawiając oferty sprzedaży na Allegro śledź dokładnie swoje koszty, aby później nie okazało sie, ze właściwie to poniosles stratę. Czasem może się okazać, ze bardziej oplacalne bedzie powadzenie własnego sklepu i reklama w Google AdWords. Ale o tym napisze już innym razem.