W ostatnich dniach przeanalizowałem ponad 100 różnych polskich narzędzi, projektów, inicjatyw i pomysłów, które wspierają e-handel.

Mam ten zaszczyt, że już po raz drugi jestem jurorem organizowanego przez fundację Polak 2.0. konkursu Ekomersy. Te wszystkie 100 pozycji to zgłoszenia w 8 różnych kategoriach konkursu:

 • Najlepsza platforma sklepowa
 • Najlepsze rozwiązanie płatnicze
 • Najlepszy produkt/usługa wspierająca logistykę e-sklepu
 • Najlepszy produkt/usługa wspierająca relacje z klientami
 • Najlepszy produkt/usługa wspierająca sprzedaż w internecie
 • Innowacja roku
 • Najlepsza akcja promocyjna dla e-sklepu
 • Produkt / usługa wspierająca ekspansję międzynarodową e-sklepów

Tegoroczny wybór był trudniejszy niż w ubiegłym roku. Widać jednak, że polskie produkty i usługi do ehandlu stają się coraz bardziej dojrzałe. W konkursie biorą udział coraz większe firmy. Coraz więcej jest produktów oferowanych również na rynki zagraniczne.

Najciekawsze jest to, że już same kategorie konkursu pokazują co jest niezbędne do sprzedaży internetowej:

 1. Sklep internetowy

 2. Płatność on-line

 3. Logistyka

 4. Relacje z klientami

 5. Narzędzia wspierające sprzedaż w internecie

 6. Innowacyjność

 7. Akcje promocyjne

 8. Ekspansja międzynarodowa

Dla ciebie jako sprzedawcy internetowego najważniejsze jest to, w jakim stopniu konkretne produkty i usługi pomogą ci rozwijać twój własny e-biznes. Musisz dążyć do tego, aby mieć te 8 elementów. Nie wszystkie muszą być od razu. Jednak w ostatnim czasie nawet ta ostatnia pozycja może zaważyć o opłacalności twojej działalności.

W tej chwili na stronie konkursu Ekomersy 2013 można  zobaczyć po 5 pozycji nominowanych w każdej z kategorii. Które z tych produkty i usług są naprawdę najlepsze? Trudne pytanie. Nie wszystkie rzeczy są bowiem przeznaczone, czy opłacalne dla każdego. Najważniejsze aby dążyć do posiadania każdego z tych wymienionych powyżej 8 elementów, niezależnie z czyjej usługi korzystasz.

Na razie jeśli już jakaś rzecz jest ci dobrze znana, możesz na nią zagłosować. Dzięki temu pomożesz w ostatecznym wyborze najlepszych produktów i usług, które zadowalają większość z nas.

Na szczęscie ostateczny głos mają jurorzy. Więc niedługo sprawdzimy, czy wybór użytkowników będzie się pokrywał z oceną ekspertów.

Wejdź teraz na stronę Ekomersy.pl i zagłosuj na to co już znasz.