Minęła już ponad połowa wakacji.  Dla mnie był to czas najbardziej intensywnej pracy w tym roku. Tydzień temu skończyłem internetowe warsztaty Multimedia i Blog Na Wakacje, w ubiegłym tygodniu poprowadziłem jeszcze konsultację z Zarabiania Na Ekademia.pl, a w ostatni weekend zorganizowałem premierę nowego warsztatu wdrożeniowego Mistrz Zaawansowanego Autorespondera.

Najbardziej intensywny był ten pierwszy warsztat. Był to dla mnie fantastyczny czas, spędzony z ludźmi, którzy mają wielkie marzenia wykorzystania Internetu do internetowej sprzedaży, a którym dotąd zmagania z technologią przeszkadzały w rozwinięciu skrzydeł.

W ramach Multimedia i Blog Na Wakacje na początku dużo czasu spędziliśmy nad wyborem nazwy domeny. Okazało się, że dzięki temu większości osób pomogłem sprecyzować na czym najbardziej powinni się skupić, do jakiej grupy docelowej powinni się zwracać. Większość potrzebowała bowiem doprecyzowania niszy na jakiej powinni się skupić.

Do tego doszła jeszcze praktyczność nazwy domeny internetowej. Tak aby była  ona nie tylko atrakcyjna dla wyszukiwarek, ale również łatwa i jednoznaczna  dla klientów. Na spotkaniach uczestnicy nawzajem sobie pomagali w ocenie zaproponowanych nazw domen. To były naprawdę bardzo owocne spotkania.

Później przyszedł czas pochłaniania wiedzy o serwerze, hostingu, bazie danych i instalacji bloga. Choć uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że tę część przechodzili raczej na zasadzie „kliknij tutaj i idź dalej”, nie starając się z tego zbyt dużo zapamiętać :)

Na szczęście niektórzy nie musieli nawet tego etapu przerabiać samodzielnie. Część uczestników wykupiła bowiem pakiet warsztatów razem z instalacją. Dla nich osobiście skonfigurowałem hosting, podpiąłem domenę i zainstalowałem bloga wraz ze wszystkimi dodatkami (tzw. wtyczkami).

W drugiej części warsztatów skupiliśmy się już na wykorzystywaniu bloga do pisania i zapisywania osób na listę. Większość uczestników, która uczyła się również multimediów, poznała także tajniki przygotowywania grafiki, obróbki dźwięku oraz tworzenia filmów do internetu.

Przez cały miesiąc spotykaliśmy się co 2-3 dni na 2-3 godzinne sesje konsultacyjne na żywo przez Internet. Wykorzystywałem do tego nowe oprogramowanie, które umożliwiało nie tylko rozmawianie, ale również zaglądanie na ekrany naszych komputerów oraz przejmowanie kontroli na muszką. Dzięki temu każdemu mogłem pomóc w pokonywaniu wszelkich trudności z jakimi tylko zetknęli się uczestnicy warsztatów. To było dosłownie tak, jakbym odwiedzał w domu każdego uczestnika z osobna.

Teraz wszyscy mają czas aby spokojnie dokończyć to, czego nie zdążyli zrobić. Mają do dyspozycji warsztatowe forum do którego będę cały czas zaglądał. Tą drogą również mogą sobie nawzajem pomagać.

A we wrześniu zaczynamy ponownie spotkania konsultacyjne, w ramach Klubu Internetowych Sprzedawców. Będziemy dalej rozwijać to, co zaczęliśmy tego lata.