Nauka przez Internet jest bardzo przyjemna i wygodnaPoprowadziłem wczoraj pierwsze internetowe szkolenie ze slajdami (tzw. webcast). Technologia tak szybko idzie do przodu, że z czasem z całą pewnością większość szkoleń będzie odbywać poprzez Internet.

Po pierwsze jest to ogromna oszczędność czasu zarówno dla uczestników jak i prowadzącego. Nie musisz nigdzie jechać. Możesz usiąść w zaciszu swojego domowego lub firmowego komputera. Tym samym, nie musisz nawet dbać o to jak się w danej chwili wyglądasz.

Przynajmniej na razie, póki używanie kamer internetowych nie jest jeszcze powszechne. Z resztą sądzę, że nawet jeżeli będą powszechne, to nie będą zawsze wykorzystywane. Dźwięk i slajdy w większości szkoleń wystarczą. Wideo na żywo stanie się powszechniejsze, dopiero wtedy kiedy powszechne będą szerokopasmowe łącza.

Szkolenie internetowe to również ogromna oszczędność kosztów. Nie trzeba wynajmować sali, nie trzeba wynajmować sprzętu. Nie musisz płacić za dojazdy i noclegi.

Pierwsze szkolenia na odległość prowadziłem za pomocą telefonu. Były to indywidualne szkolenia z jedną osobą. Bez problemu możesz też nawiązać połączenie konferencyjne. I wówczas możesz uczyć w ten sposób nawet kilka osób.

Prowadząc tego typu szkolenia i konsultacje możesz wspierać się oczywiście Internetem. Możesz mailem wysłać dodatkowe instrukcje. Ja prowadziłem szkolenia ze sprzedaży na Allegro. Siedziałem przy komputerze podłączonym do Internetu. Tak samo osoba, którą szkoliłem siedziała przy swoim komputerze. Nie ma znaczenia jak daleko od siebie się znajdujecie.

Bardzo ważne abyś szkolenia takie mógł nagrywać. Możesz to robić na przykład za pomocą telefonów komórkowych, które mają wbudowane nagrywanie rozmów. Jeżeli chcesz obniżyć koszty z takiego telefonu, to zamów usługę stacjonarnego telefonu na telefonie komórkowym (np. Era Domowa). Ja właśnie tak zrobiłem.

Takie nagranie wprowadź później do komputera. Po zredagowaniu możesz to wykorzystać do ponownej sprzedaży. I wówczas zarabiać już w sposób pasywny. To jest chyba największa zaleta szkoleń internetowych.

Inny sposób szkoleń na odległość, to szkolenia za pomocą programu Skype. Za jego pomocą możesz nie tylko bezpłatnie rozmawiać, ale również komunikować się drogą tekstową w czasie rzeczywistym (w formie czatu). Właśnie w ten sposób zorganizowałem pierwsze w Polsce warsztaty komputerowe na żywo „Blog Dla Eksperta”.

Dodam, że na warsztatach wspierałem się przygotowanymi wcześniej instrukcjami wideo. Bardzo polecam Ci ten sposób nauczania. Uczestnicy tego internetowego szkolenia bardzo sobie cenili połączenie dwóch technik: dostępnych o dowolnej porze instrukcji wideo oraz możliwość osobistych konsultacji w sprawach, z którymi nie mogli sobie samodzielnie poradzić.

Program Skype jest dobry dla niedużej liczby osób. Nie chodzi tu tylko o to, czy program ma jakieś ograniczenia ilościowe. Chodzi tu, o jakość połączeń. W Skype nie ma możliwości włączenia odsłuchu tylko na prowadzącego szkolenie. Niestety przy dużej liczbie osób jest duże prawdopodobieństwo, że będą jakieś zakłócenia ze strony uczestników. Niektórzy też narzekali, że nie zawsze dobrze mnie słyszą.

Do prowadzenia na odległość szkoleń dla dużej liczby osób najlepsze są w tej chwili telefoniczne łącza telekonferencyjne. W Polsce ta usługa nie jest zbyt popularna. Prawdopodobnie ze względu na dość drogie dotąd telefoniczne połączenia. Na świecie dopiero od niedawna łączy się ją z Internetem. Dzięki temu teraz można nie tylko przekazywać na żywo dźwięk, ale również obraz. I to nawet bardzo dużej liczbie osób na raz.

Technologia rozwija się bardzo szybko i lada dzień również Ty będziesz mógł skorzystać z tych trendów. I to w dosłownym sensie – lada dzień. Już dziś zacznij się do tego przygotowywać.

Internetowe szkolenia to nie tylko nowy sposób nauczania, czy dzielenia się wiedzą. To również fantastyczny sposób na zwiększenie sprzedaży. Ale o tym napiszę już innym razem.