Na Allegro jest taka forma aukcji, jak aukcje prywatne. Za ich pomocą możesz określić jakie konkretnie osoby mogą w tej aukcji brać udział. Po wystawieniu aukcji możesz wprowadzić to ograniczenie klikając „Zmiany” na liście aukcji.

Aukcje prywatne są ogólnie dostępne na Allegro. Jednak przypadkowa osoba nie ma możliwości wzięcia w niej udział. Osoba taka musi najpierw poprosić Ciebie o to.

Polecam bardzo zmienianie aukcji na prywatną, kiedy okazuje się, że może Ci zabraknąć towaru. Wówczas aukcja jest nadal widoczna i aktywna, ale nikt bez Twojej zgody nie może dokonać zakupu. Możesz na przykład w ten sposób wprowadzić ograniczenie, że ostatnie sztuki są tylko dla tych, co już u Ciebie kupowali. To rozwiązanie jest szczególnie cenne kiedy klienci wracają, aby dokupić kolejną partię towaru, którą kupowali już wcześniej u Ciebie. W sytuacji kiedy kończy się im produkt, potraktują taką aukcję jako formę troski o nich, aby nie zostali bez kolejnej dostawy.

Bywa, że zdobywasz klienta poza Allegro. Jednak dla bezpieczeństwa lepiej transakcję przeprowadzić poprzez Allegro. Wówczas aukcja prywatna bardzo się przydaje. Wystawiasz po prostu uzgodnioną ofertę. Nikt inny przez przypadek w niej nie zalicytuje, a Ty masz większą pewność, że dane klienta zostały zweryfikowane i że będziesz miał jeszcze komentarz.

Są sprzedawcy, którzy wystawiają na aukcjach prywatnych po to, aby sami mogli wybierali komu chcą sprzedać swój towar. Jest to sposób na stworzenie elitarnych zakupów i dokładne dobieranie sobie klientów. Pytanie tylko czy na pewno zawsze się to opłaca? Pamiętaj, że wielu klientów takie aukcje pomija.

Niektórzy wykorzystują aukcje prywatne jako formę ogłoszeń. Starają się nakłonić klienta, aby zakupu dokonał poza Allegro, omijając w ten sposób płacenie prowizji od sprzedaży. Takich praktyk jednak nie polecam z uwagi na brak kontroli nad tym kto konkretnie kupuje i czy nie zostaniemy oszukani. Allegro oczywiście zakazuje takich praktyk.

Podsumowując: są sytuacje, gdzie aukcje prywatne mogą bardzo się przydać. Być może wymyślisz jeszcze inne niż przedstawione tutaj zastosowania?