Jeśli jesteś zapisany na SztukaInstrukcjiWideo.pl (a jeśli nie jesteś, to zrób to jak najszybciej), to właśnie otrzymałeś dostęp do 40 inspiracji na instrukcje wideo w biznesie. Zostały one niedawno przedstawione na szkoleniu na żywo w internecie. W ciągu ostatnich kilku dni opracowałem z tego w programie Camtasia Studio zupełnie nowatorskie nagranie wideo.
Jak już mam nadzieję zdążyłeś się przekonać, jest to interaktywna instrukcja wideo, na której możesz klikać na wszystkie 40 obrazków inspirujących do pomysłów. Uczestnicy spotkania na żywo zdecydowali, które z pomysłów zostały przeze mnie omówione w pierwszej kolejności.
Teraz ty również przez najbliższy tydzień, tyle że już o dowolnej dla siebie godzinie, możesz zabawić się i polować na te wszystkie pomysły, klikając na wybrane obrazki. A przy okazji poznać sposoby wykorzystania instrukcji wideo oraz możliwości programu Camtasia Studio, za pomocą którego to wszystko zostało zrobione.
Wszystkie przykłady pokazane na wideo będą szczegółowo przedmiotem warsztatu „Sztuka Instrukcji Wideo”. Uczestnictwo w warsztacie sprawi, że nauczysz się nie tylko jak to wszystko zrobić. Będzie to zorganizowane w taki sposób, że w tym samym czasie wdrożysz w życie od razu kilka tych najważniejszych pomysłów, tych które przyniosą ci najszybsze korzyści w zarabianiu w internecie.
Warsztat „Sztuka Instrukcji Wideo” będzie prowadzony na kilku poziomach potrzeb i zaawansowania w biznesie. Tak więc jeżeli choć przez moment przeglądając te wszystkie 40 inspiracji i pomysłów pomyślałeś, że coś z tego może ci się przydać, to na pewno znajdziesz odpowiednią propozycję dla siebie.
Ale to dopiero w poniedziałek. Wtedy właśnie ostatecznie ruszą zapisy na ten największy i najlepszy mój warsztat. Dlaczego najlepszy? Bo z ogromnym doświadczeniem. Przez ponad 3 lata nagrałem setki godzin nagrań i stworzyłem jakieś tysiąc instrukcji. To będzie moje największe wydarzenie w tym roku i najlepszy jaki dotąd stworzyłem produkt szkoleniowy.
A już teraz możesz wygrać gratisowy udział w podstawowym poziomie warsztatu lub otrzymać tej samej wartości zniżkę na wyższe poziomy. Oto co musisz zrobić:
Napisz w komentarzu poniżej:
- Który jeden z omówionych na wideo pomysłów najbardziej ci się spodobał i dlaczego?
- Podaj własny pomysł na wykorzystanie wideo, który NIE BYŁ omówiony na interaktywnym szkoleniu „40 pomysłów na wideo”.
Nagrodę otrzymają trzy osoby, które zostaną wybrane przez widzów Telewizji Internetowych Sprzedawców podczas programu na żywo we wtorek 16 listopada o godz. 20:00. Jeżeli zwycięzca zakupi wcześniej udział w warsztacie, to otrzyma zwrot wpłaconej kwoty lub nadpłaty.
Nowe pomysły nie mogą się powtarzać, więc kto pierwszy jakiś pomysł poda, ten się liczy. Musi to być jednak pomysł, którego nie było wśród odsłoniętych i omówionych przeze mnie pomysłów na filmie. Tak więc koniecznie obejrzyj najpierw nagranie i dopiero wtedy dopisz własny pomysł. Jeśli chodzi o pomysł, który ci się najbardziej spodobał, to oczywiście te pomysły mogą się powtarzać.
Pomysły mogą być dowolne, byle by miały uzasadnienie dla wykorzystania w biznesie. Warto takie uzasadnienie podać. W trakcie programu Telewizji Internetowych Sprzedawców podam, czy da się te pomysły zrealizować w Camtasia Studio.
Zgłoszenia można wpisywać do niedzieli 14 listopada.
Uwaga! Jeśli nie jesteś jeszcze zapisany na stronie SztukaInstrukcjiWideo.pl, to możesz to jeszcze zrobić teraz. Po zapisaniu od razu wyświetli ci się nagranie ze szkolenia, na którym pokazuję jak po kolei tworzy się instrukcje wideo. Dopiero po potwierdzeniu swojego adresu email, klikając w link który ci wyślę, otrzymasz dostęp do interaktywnego nagrania ze wspomnianymi 40 pomysłami na wideo.
Chciałbym stworzyć instrukcję wideo informującą potencjalnych klientów o warunkach współpracy z firmą, w której pracuję. Nie byłby to tylko sam tekst, ale również (a może przede wszystkim) połączenie: możliwości subskrypcji gazetki reklamowej (klient pozostawiając swój adres e-mail otrzymywałby wydawaną gazetkę w formie pliku pdf), mógłby pobrać gotowe druki umowy o współpracy, zadać dowolne pytanie. Jeśli byłby naszym klientem, byłby informowany o niezapłaconych fakturach, terminach przyjazdu przedstawicieli handlowych itp. Dużo jest rzeczy, które chciałbym usprawnić za pomocą jednego interaktywnego formularza. Pytanie tylko czy coś takiego da się zrobić w Camtasia Studio i można te wszystkie „funkcjonalności” połączyć?
Obecnie na początku każdego miesiąca firma wysyła ok. 200 listów z gazetkami reklamowymi do współpracujących firm. Ponadto wykonywanych jest co najmniej kilkaset telefonów z przypomnieniem o niezapłaconych fakturach. Wielokrotnie zdarza się, że przedstawiciel handlowy zamiast inkasować pieniądze „całuje klamkę”, bo nie ma właściciela.
Takie usprawnienie byłoby wskazane.
Co do praktycznego wykonania liczyłbym Mirku na Twoją sugestię.
Pozdrawiam
Marek Z.
To było jak pokaz sztucznych ogni! Istne fajerwerki pomysłów, aż trudno wybrać.
Zdecyduje sie więc na karmienie rybek. Sądze, że pomysl regularnych mini-audycji eksperckich łaczy w sobie tyle elementow marketingowych, ze zasługuje na specjalna uwagę. Po pierwsze – to ciagły kontakt z klientem, po durgie – cały czas jest okazja do promocji produktów, 3) prezenteujemy się w roli eksperta, 4) możemy w małych porcjach popularyzować wiedzę, ze swojej dziedziny, a więc edukjemy klienta. Idealny pomysł na blog.
II. Co i w jakim celu bym wykorzystała?
Ma to być jak rozumiem jeszcze nie wykorzystana plansza, nie bardzo wiadomo, jaką metodę kryje.
Wybralabym planszę „pokaz, co potrafisz” i wykorzystyałabym ją do promocji kursu polskiego dla obcojęzycznych liderów. Wykorzystałabym tu proste możliwośći Camtasii, czyli prezentację zdjęć, napisów i nagrania audio do pokazania metody – zabawy z wykorzystaniem mnemotechnik. Byłby to pokaz zdjęć, np. miasta z odpowiednimi podpisami (rondo, skrzyżowanie, plac, most. Następnie krótki tekst (nagrany) do każdego wyrazu wraz ze zdjęciem z miasta (to jest rondo Waszyngotna + zdjęcie , to jest rondo Babka + zdjęcie, to jest rondo Wiatraczna + zdjęcie ) – po trzy zdjęcia z miasta dla każdego wyrazu. Prezentację kończyłby pokaz schematycznych rysunków – ronda, mostu, placu – juz bez podpisów, tylko z pytaniem Co to jest?
A poza konkursem, najchetniej wykorzstalabym taka planszę z intrgującymi zdjęciami jako prezentację programu. Kliknięcie w obrazek prowadziłoby do spisu zawartości lekcji.
Ewo, bardzo dobrze podeszłaś do zgłoszenia. Podoba mi się Twój opis. Właśnie o to chodzi, że można wykorzystać nieodkryte pomysły. Zdradzę, że tych nieokrytych jest 11, a właściwie teraz zostało 10, bo już jedno zajęłaś swoim zgłoszeniem. Oczywiście można zgłaszać też zupełnie inne pomysły, poza inspiracją ze zdjęć.
Prosisz, by wybrać jedno.
Zapytam czy Ty masz swój jeden typ?
Uczciwie przyznaję, ze nie umiem wskazać na jedno najważniejsze zastosowanie. Wszystko mi się podoba i zechce zastosować.
Na pierwszy rzut z pewnością będą szkoleniowe instrukcje wideo z obsługi programów, które sprzedaję.
Zastanawiam się czy ankietę połączoną z nawigacją po filmie dałoby się wykorzystać do stworzenia wideo-sprawdzianu zdobytej wiedzy.
To mogłoby być nawet zabawne.
Dziękuję za tak wiele inspiracji.
Spotkamy się na kursie, bo „nie odpuszczę” możliwości, by się dowiedzieć co tam jeszcze schowałeś pod innymi obrazkami.
Zdaję sobie sprawę, że trudno wybrać jeden typ. Nie będzie to też przedmiotem oceny co wybierzesz. Zależy mi raczej na rozwoju naszej wyobraźni. Możesz na przykład wybrać coś co miało efekt „aha!” albo coś co najbardziej ci się teraz przyda.
Nauczyć wszystkich funkcji programu Camtasia Studio jest stosunkowo łatwo. To jest jak wytłumaczenie do czego służą farby, ołówki, kredki itd. w sztuce plastycznej. Sama sztuka polega już jednak na postawieniu sobie zadania i umiejętnym dobraniu warsztatu. Im lepiej będziesz umiesz wyobrazić sobie docelowy obraz i im bardziej będzie cię on inspirować, tym lepszy dobierzesz warsztat.
Na warsztatach „Sztuka Instrukcji Wideo” właśnie tego typu podejście będę realizować. Dlatego już teraz daję tyle różnych przykładów, abyście mogli stworzyć swoją własną unikalną wizję wykorzystania instrukcji wideo w swojej działalności. A na warsztatach będziemy to po prostu realizować w praktyce.
1. Który jeden z omówionych na wideo pomysłów najbardziej ci się spodobał i dlaczego?
„Na środku jeziora” – interaktywny film
Z przedstawionych wskazówek najbardziej podoba mi się element interaktywności. Tworzenie filmów, w których użytkownik może sam wybierać jaką drogą pójdzie i do jakiego fragmentu filmu przeskoczy jest rewelacyjne.
Moje dodatkowe pytanie brzmi, czy można śledzić ścieżki przejść użytkowników?
2. Podaj własny pomysł na wykorzystanie wideo, który NIE BYŁ omówiony na interaktywnym szkoleniu „40 pomysłów na wideo”.
Moim pomysłem jest interaktywne badanie rynku.
Chcę publikować materiały za pomocą Camtasia, aby uzyskać feedback od klientów. Filmy będą przedstawiać możliwe ścieżki rozwoju produktów, które dopiero powstają i będą wkrótce wprowadzane na rynek.
Chodzi o to, żeby klienci mieli cały czas wpływ na tworzenie produktu (wybierali możliwe ścieżki i dawali komentarze). Klienci mają stać się jego częścią. Mają być maksymalnie zaangażowani i czuć, że produkt który się tworzy, jest częściowo zasługą ich samych. Stworzenie takiej formy może dać rewelacyjne rezultaty, ponieważ klienci będą czuli silną więź z produktem. W ten sposób zostanie stworzony produkt idealnie zgodny z potrzebami rynku, co przełoży się na wymierne zyski i zadowolenie klientów.
Camtasia dla mnie to po prostu filmy instruktażowe – zrób z programem komputerowym czy stroną „to i to, tak i tak”.
A pomysł na coś jeszcze?
Jest taki instument, przydatny w edukacji muzycznej dzieci. Nazywa się flażolet.
http://www.youtube.com/watch?v=Yx7RSXB0ldY
Można zrobić szkolenie dla nauczycieli. Zaprezentować instrument, wtedy wszystkie strzałki, zoomy i opisy sie przydadzą.
Pokazać grającego instruktora oraz przygotowac tabulaturę – czyli graficzną prezentację zakrywanych otworów. Można wykorzystać tabulaturę (przykład: http://www.klanza.org.pl/storage/1249902124_Flazolet_melodie_koscielne.pdf ), którą się nagra z podkładem muzycznym a kursorem będzie się klikać poszczególne krycia, w odpowiednim tempie. Przy obróbce włączy się wizualizację kliknięcia i będzie ściąga dla grającego.
Niedawno zaczalem robic instrukcje video dla swojej firmy. Zaczalem budowac blog, na ktorym beda te video. Video jest na temat benefitow i podatkow w Wielkiej Brytanii.
Po pierwsze zaczalem robic video, bo ludzie ciagle mnie pytaja o to samo. Po drugie nikt nie robi video. Dlatego w kazdej branzy video jest dobre.
Najwazniejsze jest to, ze video jest dobrze widziane przez google. Wowczas jesli szuakajcy widzi video, to kliknie najpierw videom, by sprawdzic co tam jest.
Teze ta potwierdza Mike Koenigs na Traffic Geyser.
Inny pomysl na instrukcje video, to podrozowanie. Mozna pokazac wiele ciekawych miejsc i przez video latwiej podzialac na emocje, by sprzedac wycieczke.
Agencje nieruchomosci moga ciekawie wykorzystac video do prezentacji domu i mieszkan na sprzedaz. Klienci moga zobaczyc mieszkanie zanim przyjada. Mozna zaoszczedzic czas, jesli klient nie bedzie od razu zainteresowany, bo np: widok z okna mu sie nie podoba. A z drugiej strony mieszkanie moze byc przedstawione duzo lepiej i wiecej ludzi moze byc zainteresowanych zobaczeniem jego. Video 4-5min moze duzo pokazac jak wyglada mieszkanie.
Wlasciwie pytanie jest o instrukcje.
Kazda firma moze nakrecic video jak dojechac czy dojsc do siedziby. Na przyklad: moje biuro jest przy glownej ulicy, ale wejscie jest z uliczki bocznej i biuro jest na 3 pietrze. Video na pewno pomoze wszystkim firmom uslugowym i produkcyjnym.
Mirku. Najbardziej podobał mi się pomysł wykorzystania video jako odpowiedzi eksperta na różne pytania. Czyli właściwie stworzenie bazy filmów, które są odpowiedzią ma najczęściej powtarzające się pytania i przypisanie filmu do problemu, tak by odbiorca otrzymał odpowiedni film w zależności od pytania. Można by na tej zasadzie stworzyć bazę filmów szkoleniowych na określony temat, o różnym stopniu zaawansowania. Zarówno dla osób początkujących jak i dla bardziej zaawansowanych. I teraz aby ułatwić dostęp do właściwych filmów dana osoba przechodzi test wiedzy i dopiero na podstawie tego są wybierane filmy/instrukcje odpowiednie stopniem zaawansowania dla takiej osoby. Zaoszczędzi to takiej osobie czas i rozczarowań w stylu „przecież ja to już wiem, więc po co za to płaciłem/płaciłam”.
1.
Dla mnie najciekawsze zastosowanie to umieszczenie
ankiety w filmie, ponieważ mogę dowiedzieć się czego klient oczekuje i w ten sposób odpowiednio zareagować.
2.
Drugie zastosowanie to umieszczenie buttonów, linków,
przenoszących klienta po obejrzeniu filmu dokładnie tam gdzie chcę zachęcając go do zrobienia tego natychmiastowym dostępem np. do dodatkowego gratisa.
To kilka pomysłów których chyba nie ma pod nieodkrytymi polami. Moje propozycje co powinno się jeszcze znaleść na tej planszy :
„deser” – polega na tym że do końca nagrania dokładamy krótką informacje o innych produktach
„danie dnia” – w sklepie internetowym na stronie głównej krótki film wideo przedstawiający promocje lub ciekawe produkty w sklepie coś podobnego do boksu w allegro tylko w formie vide
„teleekspres” – to pomysł na promocje szkolenia wideo – umieszczamy w internecie film pokazujący wycinki z nagranego kursu wideo coś takiego jak przykładowy rozdział z książki czy fragment – w telegraficznym skrócie taki spis terści .
„szyld” – czyli logo w rogu lub nazwa na przykład kanału youtube z którego pochodzi strona lub adres strony www przez cały film to ułatwia znalezienie innych filmów lub instrukcji lub trafienie na stronę gdzie można dowiedzieć się więcej na ten temat przydatne przy filmach na youtube i zabezpiecza nasze materiały przed wykorzystaniem przez innych a szczególnie konkurencje ( np. umieścimy w sklepie internetowym film przedstawiający zastosowanie np. piłki do areobiku)
Pozdrawiam
Marcin D.
I.Za najbardziej obiecujący uznaję tłumaczenie gotowych video na języki obce. Łatwo i bez powtórnego nagrywania można wykorzystać te same instrukcje praktycznie na całym świecie.
II. Co i w jakim celu bym wykorzystała?
Najbardziej mi brakuje instrukcji „jak to jest zrobione”, czyli w jaki sposób powstają dane produkty, np. spożywcze, albo skąd się biorą. Można nagrać proces produkcyjny z objaśnieniami, pokazać korzyści z takiej obróbki produkcyjnej i podkreślić jakość czy ekologiczność powstałego w ten sposób produktu.
Wyjdzie coś w rodzaju reklamy, która można umieszczać np. w sklepie internetowym.
1. Najbardziej z przedstawionych pomysłów podobał mi się obrazek D5 (mewa) – spojrzenie z góry – seria wideo prezentowanych w interakcji z klientem w formie różnych ścieżek. Wydaje mi się najbardziej zaawansowany i nowatorski. Jeśli będzie dobrze dopracowany – może być rewelacyjny.
2. Mój pomysł na wykorzystanie wideo nazwałabym „Przeżyj to jeszcze raz – notatki wideo ze szkolenia”. Po każdym szkoleniu, na którym jestem mam pewien niedosyt. Gdy sięgam po pewnym czasie do notatek okazuje się, że wielu rzeczy nie pamiętam chociaż wiem, że były bardzo ciekawe i przydatne.
Sama również prowadzę szkolenia komputerowe, na których przekazuję masę szczegółów. Wiele z nich umyka uczestnikom i konieczne jest powtarzanie tego samego na kolejnych spotkaniach.
Postanawiam od nowego roku z każdego dnia swojego szkolenia robić wideo z nowych zagadnień prezentowanych grupie z mojego komputera przez rzutnik na ekran. Żeby łatwiej było wyszukiwać zagadnienia podzielę je na fragmenty z linkami do nich. Użyję również objaśnień: strzałek, obrysowań, reflektora – do zwrócenia uwagi na ważne miejsca.
Czy chcielibyście dostawać takie „notatki wideo” ze szkolenia, na którym jesteście, aby po powrocie do domu móc do nich sięgnąć w każdej chwili np. przez miesiąc?
Najbardziej podobał mi się pomysł z wykorzystaniem tabletu graficznego. Można nagrać internetową prelekcje, na której mówca rysuje na tablicy np. omawia jak się zarabia w systemie mlm rysując sieć na tablicy.
Można fajnie zrobić przy pomocy tabletu graficznego i nagrać w Camtasii.
Instrukcje jak wprowadzać dane – pomysł pewnie był ale jest świetny
Są takie firmy, które sprzedają produkty innych firm. Pracownicy tych firm muszą wprowadzać opisy produktów, ceny do formularza. Nie umieją tego i w rezultacie przesyłają mailem materiały do pośrednika, żeby jego pracownicy wpisali do systemu.
Aż się prosi o filmik instruktażowy, żeby pokazać łopatologicznie co gdzie wpisać.
Prezentacja produktu
– można nagrać serię zdjęć jakiegoś urządzenia, a następnie wyświetlać je kolejno i pokazywać jak się używa, np. gdzie się włącza, gdzie się coś reguluje itp. Można też ustawić, aby po zakończeniu filmu ładowała się strona sprzedażowa tego produktu.
Nie wiem czy tak można w Camtasia ale np. robimy zdjęcie urządzenia. Po kliknięciu myszą na jakąś część urządzenia obraz się przybliża i odgrywa się instrukcja mówiona do czego np. dane pokrętło służy.
Nie rozgryzłam jeszcze jak się używa Quizów w Camtasia ale być może można je stosować do wszelkiego typu testów. Czy istnieje jakiś skrypt, który liczy odpowiedzi. Np. gdyby zrobić taki zabawowy test psychologiczny z obrazkami, taki jakie są w kolorowych gazetach i wstawić go na blog to bardzo by wzrosła ilość odwiedzin na blogu. Np. 3 obrazki i quiz, który ci się najbardziej podoba. Na koniec skrypt liczy odpowiedzi, a głos z ekranu mówi mu jaki ma charakter.
Pomoc psychologiczna przez Internet – seria zdjęć lub rysunków omawiająca jak powstaje jakiś problem i jak sobie z nim poradzić. Coś takiego jak Levkoe method.
1.Który jeden z omówionych na wideo pomysłów najbardziej ci się spodobał i dlaczego?
Wszystkie przedstawione pomysły są bardzo inspirujące, ale najbardziej podoba mi się „instruuj jak poruszać się po stronie, czy programie komputerowym”.
Chciałabym założyć portal internetowy i takie instrukcje byłby bardzo pomocne (co, gdzie i jak umieszczać).
2.Podaj własny pomysł na wykorzystanie wideo, który NIE BYŁ omówiony na interaktywnym szkoleniu „40 pomysłów na wideo”.
Siostra otworzyła właśnie salon kosmetyczny i wideo nagrania na stronie internetowej to będzie duża pomoc dla rozwoju jej biznesu (ale ją zaskoczę!).
Porady kosmetyczne np. jak szybko wykonać makijaż do pracy, jakie produkty stosować,
prezentacja nowych zabiegów dostępnych w salonie kosmetycznym, (również oprowadzenie po firmie, przedstawienie lokalizacji, formularz do zadawania pytań).
A dla mnie:
Chcę rozpocząć sprzedaż na allegro i zastanawiam się czy da się w ofercie zamieścić wideo z prezentacją produktów?
Jeszcze przyszedł mi do głowy pomysł na przedstawienie klubu fitness dla mam; jak wyposażona sala, krótko o ćwiczeniach, że jest np. możliwość wybrania się z dzieckiem i jest tam miejsce gdzie dzieci się też mogą pobawić.
A i jeszcze na stronie ZUS, US, UM takie wideo jak wypełniać druki!!!
Mi podobao sie karmienie rybek. A Camtasie wykorzystalabym do przygotowania zajawek moich programów coachingowych, przy okazji prezentujac biezace ciekawe spoty z dziedziny samodoskonalenia,w formie slajdów
1.Który jeden z omówionych na wideo pomysłów najbardziej ci się spodobał i dlaczego?
Najbardziej podobał mi się pomysł na „podróż” po własnym serwisie internetowym. Od dawna nad tym myślę i nawet nagrałam już jedną instrukcję.
2.Podaj własny pomysł na wykorzystanie wideo, który NIE BYŁ omówiony na interaktywnym szkoleniu „40 pomysłów na wideo”.
Jeżeli zaś chodzi o własny pomysł, to mam ich wiele i na pewno niektóre są zgodne, albo pochodne od pomysłów, które już Mirku przedstawiłeś. Wg mnie ogólnie samo wykorzystanie wideo jest dobrym narzędziem marketingowym, bo od dawno wiadomo, że ludzie wolą obraz i dźwięk od np. tekstu pisanego. Osobiście pracuję nad pewnym projektem, który będzie łączył w sobie wideo i animację. Zatem, wykorzystam wideo do tworzenia instrukcji i nie tylko.
Interesują mnie filmy edukacyjne, jak najbardziej imitujące – prawdziwe, profesjonalne filmy. Tematyka szeroka, religijna.
Byłoby to jednocześnie zachętą do kupowania książek na podstawie których te filmy byłyby tworzone.
Dziękuję wszystkim za udział w konkursie. Zgodnie za podanymi zasadami w konkursie były brane pod uwagę tylko oryginalne pomysły i te zgłoszone do niedzieli.
W głosowaniu na żywo na najlepsze pomysły na wykorzystanie instrukcji wideo w Camtasia Studio najwięcej głosów widzów zdobyły: Ania (proces produkcyjny z objaśnieniami), Teresa (notatki wideo ze szkolenia) i Marcin (deser i teleekspres).
Gratuluję zwycięzcom! Wszystkie te osoby otrzymają gratisowy udział w pierwszym poziomie warsztatów Sztuka Instrukcji Wideo.
Niestety nie mogłam być do końca na webcaście, dowiedziałam się o wygranej dopiero teraz.
Serdeczne dzięki, Mirku i wszyscy webcastowicze, za miły prezent! Wykorzystam jak najlepiej.
Witam
Dziękuje wszystkim którzy na mnie głosowali.