Prowadziłem niedawno w szkole podstawowej lekcje z zakładania blogów. W ciągu 45 minut 20 uczniów z 4 klasy założyło sobie własne blogi.

Ciekawe jest to, ze popełniali te same błędy przez które najczęściej przechodzą również dorośli uczestnicy moich warsztatów.

Taka błaha czynność, za jaka można by wziąć rejestracje użytkownika, okazuje się, ze staje się dla większości ludzi wyzwaniem. Dzieci i dorośli – wszyscy jesteśmy istotami, które myślą. A komputer, nawet nie wiem jak najnowocześniejszy, zawsze tylko całkowicie bezmyślnie przetwarza.

Z tego właśnie powodu tak wielu osobom nie przyjdzie nawet do głowy, ze pisanie małymi, czy dużymi literami w nazwie użytkownika i hasłach może mieć znaczenie.

W pisanym języku nauczyliśmy się, ze między wyrazy wstawia się odstęp, a w komputerze spacje. Dlatego dla przeciętnego człowieka zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego w internecie niekiedy nie wolno używać spacji, jak np. w nazwach domen. Przecież jeżeli wpisze wwwsprzedawca internetowy.pl, to każdy człowiek się domyśli o co chodzi. A komputer jest głupi i nic z tego nie rozumie. Trzeba mu wstawić kropkę po www i usunąć spację po “sprzedawca” i dopiero wtedy zorientuje się o jaka stronę chodzi.

Choć trzeba przyznać, ze trochę to się zmienia. Bardzo mi się podoba, ze Google idzie w tym kierunku, że podpowiada alternatywne konstrukcje. Jeżeli wpiszesz adres internetowy do wyszukiwarki, zamiast w miejscu na adres w samej przeglądarce, to Google wyświetli jako jeden z wyników wyszukiwania link do podanej strony. Również kiedy wpiszesz błędnie słowo bądź wyrażenie, to zapyta: “Czy chodziło ci o…” i tu wstawia podpowiedz.

Generalnie jednak w internecie, tak jak i w całej informatyce, trzeba być niezwykle precyzyjnym. W komputerach są tylko zera i jedynki. Jest impuls lub nie ma impulsu. Każda rzecz w komputerze zapisana jest w ten sposób. Czy to cyfra, czy litera, czy rysunek, czy kolor. Absolutnie wszystko ma zapis binarny. To sprawia, ze nie ma tu miejsca na domysły. Zawsze są i będą ograniczone sposoby na wykonanie jakiejś czynności.

Dlatego właśnie tak wielu osobom z tak dużą trudnością przychodzą sprawy techniczne w internecie. Możesz łatwo zrozumieć na czym polega zwiększanie sprzedaży przez Internet, możesz poznać najsprytniejsze sposoby na sprawianie, ze 5 razy więcej klientów zacznie nagle kupować. Jednak jeżeli nie jesteś w gronie tej części społeczeństwa, która ma intuicję do internetowej technologii, to stale będziesz mieć trudności.

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to musisz albo oddelegowac całkowicie stronę techniczna sprzedaży internetowej i w ogóle tym się nie zajmować, albo znaleźć kogoś, kto będzie cię w tym wspierał.

Jeżeli twoja działalność opiera się przed wszystkim na twojej wiedzy, jeżeli to ty jesteś tym od którego najbardziej zależy czy ktoś kupi czy nie, bądź jeżeli to ty zajmujesz się obsługa klienta, to nie możesz całkowicie oddelegować sprzedaży internetowej. Musisz również sam nieco tym się zająć.

Wtedy właśnie potrzebny jest ci ktoś do pomocy. To powinien być ktoś, kto nie tylko rozumie technologie, ale również ma podobne podejście marketingowe do twojego. Dlatego z mojego doświadczenia widzę, ze najlepiej sprawdzają się osoby, które uczą się jednocześnie i technologii, i marketingu.

Dlatego na moje warsztaty uczęszczają niekiedy również pracownicy firm, których szefowie dostrzegają wagę szkolenia w tych obu dziedzinach.

Jeżeli nie masz takiego pracownika czy innego pomocnika, który już jest wyszkolony, to koniecznie powinieneś zadbać o inną formę takiego wsparcia. Właśnie czymś takim są internetowe kluby wsparcia.

Ich zaletą jest to, ze są niezależne od miejsca gdzie prowadzisz swoją działalność. Możesz uzyskać w nich wsparcie o każdej porze dnia i nocy. Płacisz stały abonament i masz dostęp do wiedzy wybranego eksperta. W porównaniu do zatrudnienia takiego eksperta, to płacisz naprawdę niewiele. A dodatkowo możesz liczyć na wsparcie również innych członków klubu.

Ale chyba najważniejsza rzeczą w takich klubach wsparcia jest systematyczność. To, że regularnie masz dostęp do wiedzy. Z osobistego doświadczenia wiem i widzę to również u moich klientów, ze jeżeli regularnie wdrażane jest w życie choć coś drobnego z tego co jest w klubie wsparcia co tydzień, to zawsze wcześniej czy później są efekty. To jest ich ogromna zaleta, że pomagają nam stałe posuwać się do przodu i nie zejść z obranego kierunku.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach technicznych, to już teraz zapisz się do Obserwatorów Klubu Internetowych Sprzedawców.

A jeżeli poszukujesz wsparcia w zakresie strategii sprzedaży i prowadzenia firmy, to polecam Ci Klub Przedsiębiorcy.