Poprowadziłem dziś drugą część interaktywnego webcastu „40 pomysłów na instrukcje wideo”. Tak jak poprzednio, również teraz kolejność przedstawianych pomysłów zależała od uczestników spotkania.
Jeśli chcesz otrzymać nagranie z obu części, to zgłoś się na stronie SztukaInstrukcjiWideo.pl. Otrzymasz je w najbliższy weekend i będzie ono dostępne tylko przez kilka dni (zobacz tutaj opinie z pierwszej części).
Jeśli brałeś udział w spotkaniu, w komentarzu możesz podzielić się wrażeniami lub zadać pytanie odnośnie tworzenia i wykorzystania instrukcji wideo w Camtasia Studio.
Mirku, dziękuje za ostatnie spotkanie na webkaście.
Wybrana forma jego prowadzenia ma dla mnie dwie wielkie zalety:
1. Oprócz treści szkoleniowej uczestnicy nawzajem mogą się inspirować tworząc wielce unikalną wartość dodatkową tego spotkania.
2. Rozrywkowa forma zamienia nudnawy nieraz proces nauczania w zabawę. Potęguje to także wrażenie przebywania wśród przyjaciół, którzy uczestniczą we wspólnej imprezie.
Witam
Panie Mirku dziękuję za fajny webcast. Potwierdza on moc wideo. Takie filmy na pewno zawojują w Internecie. Są jego przyszłością. Jestem żywo zainteresowany tą tematyką jednak raczkuję w tej dziedzinie. Pan ma już spore, jak widzę, doświadczenie. Dlatego mam dwa pytanka:
1. Jakiego mikrofonu używać do nagrań z komputera?
2. Jakiej kamery używać do nagrań, np. nagrania w studio czy we własnej firmie (wiem, że powinna być ona cyfrowa, ale czy może pan jakąś pośledzić lub doradzić mi w tej kwestii). Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania posłużą nie tylko mi, ale innym także.
Pozdrawiam
Sebcio
Mirku, bardzo przystępnie i obrazowo prowadziłeś dzisiejszą prezentację.Wprawdzie niektórych osób nie było słychać, ale to nie umniejsza wartości przekazu. Jako seniorka dopiero teraz widzę jakie możliwości daje internet. W mojej głowie zaczynają się budzić nie znane mi do tej pory jakieś przemyślenia, ale z czasem może się ukształtują. Chciałabym je wykorzystać do budowania organizacji MLM i do nawiązywania w tym celu nowych kontaktów.
No nieźle. ;) Dla mnie sam fakt Mirku, że było to spotkanie prowadzone na żywo – było już czymś nowym w przeciwieństwie do Twojego głosu, którego znałem już od dawna z Internetu. Zdążyłeś mnie przyzwyczaić. ;)
Pamiętam jak kiedyś chciałem uczestniczyć w Twoim podobnym kursie pod systemem Linux i nie udało mi się – wystąpiły jakieś problemy z instalacją. Nie wiem, czy tylko ja miałem wtedy taki problem, czy to problem ogółu. Nie znam na tyle dobrze tego systemu, więc dlatego trafiłem z powrotem do „Łindołsa”. Nie wszystkie programy działają pod Linuxem i to jest największy problem (np. najważniejszy nie działa tj. Adobe Photoshop ;))- tyle, że to darmowy system – warto się w nim też podszkolić i coraz więcej osób go używa. A może kiedyś byś zrobił jakieś małe wprowadzenie do Linuxa, lub może chociaż jakieś porównanie?
Co do Camtasia Studio nie mam na razie dla niego żadnego większego zastosowania, ale dobrze jest wiedzieć o czym mowa. Z czasem zawsze może przyjść jakiś pomysł do głowy. Na pewno ma zastosowanie w różnych instruktażach – jakich? to już zależy od danego człowieka jakie ma potrzeby. Zanim jednak się zacznie używać ten program w celach zarobkowych trzeba prowadzić tą działalność a zanim będzie się ją prowadzić trzeba zbudować listę adresową a jeszcze wcześniej mieć produkty itd. dlatego jest to trochę dla mnie wyższy pułap. ;)
Same podstawy programu znam, ale warto je sobie przypomnieć.
Bardzo dobrze naprowadzasz ludzi także myślę, że ta droga jednak dokądś zmierza. Pozdrawiam ;)
Dziękuję wszystkim za dotychczasowe komentarze. Cieszę się, że podoba Wam się nowa forma interaktywnego webcastu. Będę więc ją stosował również w kolejnych moich przyszłych webcastach.
Odpowiadam też na pytania Sebastiana.
1. Jakiego mikrofonu używać do nagrań z komputera?
W większości przypadków wystarczy prosty zestaw słuchawkowy z mikrofonem przy ustach. Najlepiej jeżeli będzie miał gąbkę.
Trzeba się liczyć z tym, że trzeba będzie przetestować różne mikrofony, bo często zdarza się, że w niektórych komputerach powodują buczenie. I to nie zależy ani od marki, ani od ceny. Przynajmniej jeśli chodzi o te mikrofony w zestawach. Warto zacząć od najtańszych (nawet za 20 zł), bo często okazują się bardzo dobre, a jeżeli będzie buczeć, to nie szkoda kupić następny. Chyba, że wolisz od razu kupić mikrofon pojemnościowy za 600 zł.
2. Jakiej kamery używać do nagrań, np. nagrania w studio czy we własnej firmie?
Dziś oczywiście powinna być to kamera cyfrowa. Na początku w zupełności może wystarczyć kamera internetowa na złączu USB. Choć ja akurat używam kamery cyfrowej na złączu FireWire. Teraz jednak standardem jest już USB i jest bardzo duży wybór w tym zakresie.
Wszystko zależy też od jakości nagrania jakie potrzebujesz uzyskać. W internecie nie zawsze potrzebna jest wysoka jakość. Choć to też mocno ostatnio się zmienia.
Nie wskażę konkretnego urządzenia, bo nie mam jeszcze aż takiego rozeznania. To jest temat jakby dodatkowy do instrukcji wideo i dotąd zakładałem, że w przypadku instrukcji wideo obraz z kamery jest dodatkiem.
Teraz to się powoli zmienia (jak choćby to było widać na niektórych pomysłach) i kamera zaczyna odgrywać coraz większą rolę również w przypadku korzystania z Camtasia Studio. Będę więc ten temat rozwijał w przyszłości. Zdradzę, że nawet już umówiłem się z ekspertem z telewizji na rozmowę na temat filmowania z kamery. Każdy kto jest zapisany na SprzedawcaInternetowy.TV dostanie zaproszenie na relację z tej rozmowy.
Ale ze mnie gapa. „Przegapiłam” taki ważny webcast :(
Mam nadzieję, że skorzystam z nagrania.
Pozdrawiam :)