Wylot na wakacje - SprzedawcaInternetowy.pl

Dla wielu indywidualnych przedsiębiorców okres wyjazdu na urlop wydaje się, że musi wiązać się ze wstrzymaniem na ten czas sprzedaży. Jeśli już zatrudniasz ludzi, po prostu odpowiednio organizujesz urlopy, aby miał kto obsłużyć sprzedaż kiedy cię nie będzie. Ale również mała, jednoosobowa firma może sobie z tym problemem poradzić.

Przede wszystkim nie wyłączaj swojej sprzedaży z internetu. Nie usuwaj aukcji i nie wyświetlaj w sklepie internetowym informacji, że jesteś na urlopie i że przesyłki będą realizowane dopiero po twoim powrocie. Zadbaj o to, aby tak nie musiało być. Zrób to korzystając z doraźnej pomocy kogoś, kogo dobrze znasz.

Postaraj się znaleźć kogoś w rodzinie lub wśród znajomych kto umie odebrać email. Tylko tyle. Naucz go w jaki sposób pakować produkty oraz jak wypełniać druki do wysyłek. To nie powinno zająć ci dużo czasu. Nie ucz obsługi żadnych programów, które dodatkowo używasz przy obsłudze sprzedaży – w sklepie czy na Allegro. Nie ucz też programów księgowych. Dzięki temu znacznie ułatwiasz sobie znalezienie osoby na zastępstwo.

Chodzi o to, aby przy bardzo krótkiej inwestycji czasowej i minimalnie koniecznej wiedzy przekazać tylko te umiejętności, które są w czasie urlopu absolutnie niezbędne do obsłużenia sprzedaży przez kilkanaście dni.

A co jest niezbędne? Tak naprawdę doraźny pomocnik musi zrobić tylko kilka rzeczy:

  1. Wybrać zamówiony przez klienta towar (najlepiej opisz je dokładnie tak, jak są nazwane w sklepie lub w aukcjach),
  2. Zapakować towar (najlepiej ogranicz się do jednego najbardziej uniwersalnego sposobu),
  3. Zaadresować przesyłkę wraz z wypełnieniem druku adresowego (najlepiej ogranicz się do jednego sposobu wysyłki),
  4. Dostarczyć przesyłki na pocztę.

Wystarczy, że tylko tego właśnie kogoś nauczysz. Zamówienia mogą spływać bezpośrednio na email twojego doraźnego “pracownika” lub też, jeżeli tylko masz dostęp do internetu w trakcie urlopu, wystarczy że prześlesz do niego zamówienia zbiorowo 2-3 razy w tygodniu. Wysyłka może być zorganizowana zarówno w miejscu, w którym zwykle sprzedajesz lub jeżeli nie masz zbyt dużo towaru, możesz przekazać towar do domu pomocnika. Aby jeszcze bardziej uprościć sprawę, możesz też ograniczyć na ten czas ofertę do najczęściej kupowanego asortymentu.

Im mniej będziesz musiał tłumaczyć, tym łatwiej będzie ci znaleźć pomocnika i tym łatwiej będzie ci go przyuczyć. Twój wakacyjny pomocnik tylko pakuje, adresuje i dostarcza do pocztę wskazane przez ciebie przesyłki. Dzięki temu możesz zatrudnić do pomocy kogoś z rodziców, rodzeństwa, czy nawet sąsiadów!

Oczywiście zgodnie z przepisami musisz podpisać odpowiednią umowę zlecenie. Jednak jej koszty nie muszą być w tym przypadku zbyt wysokie, a podatek prawdopodobnie nie będzie przekraczać kwoty wolnej od opodatkowania. Chodzi w tym o to, że ze swojej internetowej sprzedaży robisz zwykłą wysyłkową sprzedaż, którą każdy jest w stanie obsłużyć i którą formalnie możesz bardzo łatwo oddelegować.

Na koniec dodam, że korzyścią takiego wakacyjnego oddelegowania sprzedaży jest to, że robisz pierwszy krok do oddelegowania sprzedaży w przyszłości w ogóle. Jeśli chcesz zarabiać coraz większe pieniądze, to wcześniej czy później będziesz musiał to zrobić. A więc wykorzystaj wakacje do zdobycia pierwszych w tym umiejętności.