Tabletki w pudełkuKiedy boli nas głowa, nie wzywamy od razu karetki pogotowia. Najpierw powinniśmy po prostu odpocząć albo sięgnąć po tabletkę od bólu głowy. W drugiej kolejności, jeżeli dolegliwość się przedłuża, idziemy do lekarza ogólnego. Dopiero w ostateczności dostajemy skierowanie do specjalisty lub szpitala.

Tak samo jest ze sprzedażą internetową. Jest mnóstwo dolegliwości pospolitych, z którymi najlepiej jeżeli będziemy umieli radzić sobie sami.

Tak jak kiedyś do stworzenia strony internetowej potrzebna była znajomość HTML, tak dziś za darmo możesz mieć własnego CMSa i od razu tworzyć wiele stron bez potrzeby znajomości kodu.

Pierwszą stronę internetową możesz stworzyć w kilka minut za pomocą wordpressa czy bloggera. Parę klików w cPanelu i już możesz udostępniać swoje pliki w Internecie. Potrzebujesz dodatkowy adres e-mail? Wystarczy przejść kilka kroków kreatora. Nawet do prostej grafiki wystarczy na początku Narzędzie Wycinanie.

Ale oczywiście jeżeli pojawią się problemy czy potrzeby większej skali, to koniecznie trzeba już pójść do eksperta. Choć nie koniecznie od razu do wielkiego specjalisty. Uważam, że bardzo często wystarczy znaleźć sobie do pomocy jakiegoś studenta informatyki albo nawet… jakiegoś nastolatka w rodzinie.

Wszystko zależy od skali problemu oraz wielkości przedsięwzięcia. Na pewnym etapie konieczny jest już podział kompetencji i zatrudnianie bardzo różnych ekspertów. Będziesz potrzebować programistę do stworzenia własnych skryptów, dostosowanych do Twoich potrzeb. Być może będziesz potrzebować fotografa i grafika, którzy pomogą Ci przygotować zdjęcia na stronę. Mając coraz więcej danych na serwerze, będziesz potrzebować kogoś, kto zadba o ich bezpieczeństwo.

Uważam, że kiedy zaczynasz dopiero działalność w sprzedaży internetowej, a szczególnie kiedy zaczynasz w ogóle działalność na własny rachunek, w dużej mierze możesz dziś oprzeć się na sobie i korzystaniu jedynie z drobnej pomocy. Dziś jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś.

Na koniec podkreślę jeszcze jedną rzecz. To, że piszę, że zrobisz wiele rzeczy w kilka minut, nie znaczy, że to wystarczy aby zarabiać 10 tysięcy złotych na jednej stronie. To jest zupełnie inna bajka. Na duże zarobki (nie mówiąc już o zarabianiu na jednej stronie) składa się bardzo dużo elementów. Sama technologia nie wystarczy.

Na przykład tworząc stronę internetową musisz pamiętać o stworzeniu wartościowych treści, czy tekstów ofert które sprzedają. Możesz to oddelegować. Choć uważam, że jeżeli jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie, to powinieneś przede wszystkim wykorzystać swoją wiedzę. Nikt ne napisze merytorycznie lepiej od Ciebie. Dlatego warto w tym miejscu zainwestować w naukę copywritingu, aby przełożyć to na treści które sprzedają. Ale to już temat na inny artykuł.