Druk PIT - SprzedawcaInternetowy.plJeśli sprzedawałeś w ubiegłym roku w internecie i prowadziłeś działalności gospodarczej, musisz sprawdzić czy czasem nie należy się z tego rozliczyć przed urzędem skarbowym.

W przypadku sprzedaży przedmiotów zakupionych na użytek własny podstawowa zasada jest taka, że na pewno należy zapłacić podatek, jeśli wartość jednostkowej sprzedaży przekroczyła 1000 zł.

Ważne jest jednak również to, czy posiadany przez ciebie przedmiot był w twoich rękach co najmniej pół roku. Jeśli tak nie był, może się okazać, że jedynym legalnym sposobem rozliczenia takiej sprzedaży jest założenie działalności gospodarczej.

Okazuje się, że czasami opłaca się zarejestrować działalność nawet dla tej jednej transakcji – jeśli faktycznie nosi ona znamiona działalności gospodarczej. Możesz taką działalność natychmiast wyrejestrować i nie żadnych więcej, poza podatkiem, kosztów nie ponosić. Może być, że nawet nie zapłacisz żadnego podatku. Najważniejsze jednak, że wszystko będzie zrealizowane zgodnie z prawem.

A trzeba się mieć coraz bardziej na baczności w tej mierze. Bo fiskus będzie coraz intensywniej kontrolować internetowe transakcje.

Jeśli więc nie rozliczyłeś się jeszcze ze sprzedaży internetowej w deklaracji PIT za ubiegły rok, to sprawdź jak najszybciej czy nie powinieneś jeszcze tego zrobić. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szkoleniu o sprzedawaniu w internecie i na Allegro bez firmy.