Jak już wspominałem, jeśli nie masz żadnego programu do prezentacji i chcesz błyskawicznie stworzyć prezentację, to najlepiej skorzystać z bezpłatnych Dokumentów Google. Jednak takie prezentacje na pewno nie zrobią wielkiego wrażenia na odbiorcach. Ot po prostu będzie to tło do tego co masz do przekazania. Lepsze to niż nic, ale czasami chodzi o to aby jednak zrobić wrażenie, szczególnie jeśli to twój pierwszy kontakt z potencjalnym klientem.

Jak możesz robić wrażenie? Najłatwiej jest to uzyskać za pomocą odpowiedniego obrazu i ruchu. W każdym programie do prezentacji wstawisz tekst. W każdym wstawisz obrazek. Jednak audio i wideo możesz dodać już tylko w Impress i PowerPoint (póki co). Dodatkowo w tych dwóch ostatnich możesz też dodać animowane przejścia między slajdami. To oznacza, że przekaz staje się dynamiczny.

W PowerPoint (od wersji 2010) w odróżnieniu od OpenOffice Impress (czy też LibreOffice Impress) możesz to wszystko jednak zrobić szybciej. Pokazuję to na instrukcjach na MistrzPrezentacji.pl.

Dodatkowo masz większy wybór różnych sposobów animacji. W PowerPoint masz też sporą ilość nowocześnie wyglądających szablonów. Wystarczy teraz tylko umiejętnie:

  • połączyć właściwy szablon z pasującymi do niego przejściami,
  • wypełnić treścią (tekstem, obrazem czy nawet głosem) slajdy (w PowerPoint masz gotową bibliotekę multimediów do dowolnego wykorzystania),
  • dodać efekty formatowania obiektów,
  • wprowadzić animację kolejno pojawiających się elementów

i profesjonalna prezentacja gotowa. Jak spod rąk wytrawnego grafika.

Z resztą, zobacz sam jak może wyglądać prezentacja zrobiona w całości w PowerPoint 2010:

[tube]AgYxOFEba-o[/tube]

 

Oczywiście trzeba mieć do tego wyczucie. Trzeba mieć trochę estetycznego i komunikacyjnego zmysłu. Ale naprawdę użycie PowerPoint sprawia, że twoje prezentacje są o poprzeczkę wyżej w jakości wykonania niż w Impress i Dokumentach Google. Dobre narzędzie sprawia, że prezentacje zaczynają robić wrażenie na twoich klientach.

Jeśli jednak chcesz zrobić największe wrażenie, to użyj Prezi, zupełnie nowej generacji narzędzia do tworzenia prezentacji. Ale o tym napiszę następnym razem.