Po straszliwej tragedii przychodzi normalny dzień pracy. Przez długi czas będziemy jeszcze myśleć o tym co się wydarzyło. Trwa też żałoba narodowa. Nawet wiele stron internetowych w tych dniach zmieniło kolory na żałobne. W jakim zakresie należy to jednak robić?
Niektóre serwisy całkowicie zamieniły kolory na szarości. Niektóre tylko częściowo, a niektóre dodały tylko drobny element. Są i takie, które żadnych zmian nie wprowadziły.
Oczywiście jest to czas wyciszenia. Ale wcale nie uważam, że każdy musi elementy żałobne wprowadzać. To zależy po prostu od Ciebie – czy chcesz osobiście wyrazić się w ten sposób i zamanifestować przez internet swoją żałobę. Zależy też od tego ile możesz i ile jesteś w stanie w to zainwestować.
Można tak oprogramować serwis internetowy, że będzie cały wyświetlać się w szarościach. Wymaga to jednak sporo wysiłku. Z ciekawości sprawdzałem, czy przypadkiem nie ma pluginu na WordPressa, który by to robił. Jednak na świecie chyba nie praktykują tego, tak jak w Polsce, i jak dotąd nie udało mi się takiego pluginu znaleźć. Z resztą raczej nie wprowadziłbym go u siebie, bo nie uważam, że należy aż tak ograniczać funkcjonalność strony internetowej. Bądź bo bądź staje się ona mniej czytelna.
Na przykład wchodzę dziś na stronę Inteligo i rozumiem, że znikły kolory na stronie głównej. Również rozumiem zmiany na stronie logowania. Ale już czarne tło na stronie z kontami bankowymi, to przesada. Dla mnie to jest nieczytelne – seledynowe litery na czarnym tle!? Jak na takim ekranie wykonywać precyzyjne operacje bankowe?
Kiedy więc wprowadzasz na swoje strony elementy żałobne, to pamiętaj jednak, aby nie utrudniać nadmiernie życia użytkownikom strony. Najłatwiej wprowadzić jakiś drobny element żałobny, czy też zmienić kolor głownego obrazka na czarno-biały. Na blogu WordPress najłatwiej jest wstawić po prostu obrazek w pasku bocznym, za pomocą widgetu.
Ja zmieniłem tylko nagłówek na moim blogu. Jest to bowiem mój główny kanał komunikacji z Tobą. Tylko w ten sposób postanowiłem zamanifestować żałobę. Jednak na innych serwisach zmian nie wprowadzam.
Moim zdaniem nie należy z tym przesadzać. Nawet z tą czarno-białą grafiką, trzeba uważać. Strona powinna pozostać funkcjonalna i czytelna dla użytkowników. Zwróć więc bacznie uwagę na to, żeby ograniczyć symbole żałobne do niezbędnego minimum. Jeżeli w ogóle to jest konieczne na Twojej stronie.
Właśnie przed chwilą dostałem wiadomość z Inteligo:
„W związku z tym, że zmiana wyglądu serwisu transakcyjnego wzbudziła zaniepokojenie części klientów, Bank podjął decyzję o przewróceniu jego wyglądu do wersji pierwotnej. Zmiana zostanie wprowadzona w najbliższym czasie.”
Mirku, bardzo wartosciowe obserwacje. W takiej sytuacji latwo przesadzic z patosem. A patosu jest w tej chwili tak duzo, ze az mi sie slabo robi kiedy czytam wielkie ale tak naprawde puste slowa.
Przesadna szata graficzna wyraza moim zdaniem bardziej postawe konformizmu niz autentyczne uczucia.
Świetny sposób na zmianę kolorów na stornie podaje na swoim blogu o wordpressie – zapraszam do lektury:
http://wordpress.praktycznie.net/jak-zmienic-strone-na-czarno-biala-kolor-zalobny
Odnośnie przepisów, to nie ma żadnych wymogów czy nawet wytycznych odnośnie żałoby na stronach internetowych. Nawet odwoływanie imprez jest tylko sugestią ze strony niektórych osób. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://biznes.onet.pl/nie-ma-zasad-zaloby-narodowej,18490,3207233,1,news-detal
Według mnie taka żałobna szata przystoi w wypadku kiedy np. umiera prowadzący blog lub właściciel strony, do których już nie powróci, a ktoś za niego przekazuje informacje i jak gdyby zamyka dotychczasową aktywność autora. Pewne elementy żałobne powinny się znaleźć na stronie instytucji czy organizacji bardzo dotkniętej stratą kogoś.
Jak słusznie ktoś zauważył: „Patos tylko cienka linia dzieli od błazenady”.