Krąg doradców sprzedawcy internetowegoJednym z warunków osiągania sukcesu jest współpraca z innymi ludźmi. Nie jesteś w stanie działać na dłuższą metę działać sam. Nie jesteśmy bowiem samowystarczalni. Co jakiś czas potrzebujemy pomocy innych.

Potrzebujesz specjalistów z różnych dziedzin. Sprzedając w internecie na pewno potrzebujesz księgowego i finansisty. Ja przez wiele lat prowadziłem samodzielnie księgowość. Dziś uważam, że szkoda czasu. To co jest konieczne do zrobienia dla urzędu skarbowego i ZUSu, dla Twojej firmy jest ważne głównie z punktu widzenia przepisów. Zleć więc tę pracę tym, którzy nie tylko są na bieżąco w przepisach, ale również lubią to robić.


Jeżeli nie jesteś biegły w komputerach (bo wcale nie musisz), to powinieneś mieć również specjalistę od komputerów. Ja zazwyczaj radzę sobie sam ze sprzętem komputerowym. Co jakiś czas pewne rzeczy jednak konsultuję ze specjalistami. Dziś bardzo trudno być stale na bieżąco z technologią komputerową.

Powinieneś mieć też w swoim kręgu grafika komputerowego. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym w doborze takiego doradcy. Często się bowiem zdarza, że coś co podoba się grafikom, niekoniecznie jest dobre z marketingowego punktu widzenia (czyli słabo sprzedaje).

Ty specjalizuj się w marketingu. Nie oznacza to jednak, że wszystko masz wymyślać i robić sam. Powinieneś konsultować swoje pomysły z innymi osobami, które sprzedają w internecie. Możesz nawiązać takie kontakty w sieci. Mogą być to być osoby z różnych branż.

W biznesie warto też mieć swojego trenera. A przynajmniej kogoś, kto ma dużo większe doświadczenie w biznesie niż Ty i jest gotów od czasu do czasu spojrzeć na to jak rozwijasz swoją firmę. Na przykład moim biznesowym trenerem jest Wanda Loskot.

Z czasem, wraz z rozwojem firmy, będziesz potrzebował coraz więcej doradców. Na pewno będziesz potrzebował prawnika i specjalisty od inwestowania. Czasem konieczni będą eksperci od różnych doraźnych spraw. Na przykład, zanim poprowadzisz ważną prezentację, warto abyś skonsultował się z kimś, kto doradzi Ci jak do tego najlepiej się przygotować. Kiedy będziesz kupował samochód, skonsultujesz się z mechanikiem. Również od spraw osobistych warto mieć swój krąg doradców.

Ciekaw jestem jakich doradców już masz, a jakich byś jeszcze potrzebował?